Ursus C-360, czyli najpopularniejszy ciągnik w Polsce

Ursusy C-360 są jak disco polo. Z jednej strony wielu rolników w Polsce na nie narzeka i mówi o kiepskiej jakości, ale z drugiej — każdy zna i odpala. Ciągnik Ursus C-360, zwany często C360 lub „sześćdziesiątką”, to niezwykle popularny model. Jest nadal użytkowany w wielu gospodarstwach, szczególnie tych mniejszych. Zwykle występuje jako maszyna pomocnicza, chociaż nierzadko stanowi też główne narzędzie pracy. W czym tkwi tajemnica jego popularności? 

Krótka historia firmy Ursus

Ciągniki Ursus C-360 były produkowane przez Zakłady Przemysłu Ciągnikowego o tej samej nazwie — Ursus. Zakłady mieściły się w Warszawie przy ulicy — a jakże — Traktorzystów, a data ich założenia to 1893 rok. W roku 1990 zatrudniały ponad 23 400 pracowników. Na przestrzeni dziejów przedsiębiorstwo przechodziło ogrom modyfikacji, zmian i zawirowań, aby ostatecznie jako Ursus SA z siedzibą w Lublinie ogłosić upadłość w 2021 roku.

Ursus C-360, czyli legenda wiecznie żywa

Zakłady Ursus rozpoczęły produkcję ciągnika C-360 w 1976 roku jako unowocześnioną wersję modelu C-355 M. Kiedy w 1994 roku licznik linii produkcyjnej wykazał 282 000 sztukę, zaprzestano produkcji. Ciągnik C-360 to maszyna średniej wielkości, którą bez wątpienia cechuje przede wszystkim długowieczność. W 2017 roku zarejestrowanych pojazdów tego typu było w Polsce aż 268 tysięcy. Fakt, że od początku produkcji z rejestru „zniknęło” tylko ok. 5%, dowodzi, iż jest to ciągnik niezniszczalny, lub — co bardziej zgodne z prawdą — prosty w naprawie i modyfikacji. Ze względu na swoją popularność, części do C-360 są łatwo dostępne. Mowa zarówno o oryginalnych komponentach, jak i zamiennikach, które niejednokrotnie sprawdzają się lepiej podczas naprawy i modernizacji maszyny. Jeśli chodzi o specyfikację techniczną, ciągnik C-360 prezentuje się następująco:

  • silnik — wysokoprężny, typ S-4003, o mocy 52 koni mechanicznych,
  • minimalny ciężar — 2170 kg,
  • ciężar z obciążnikami — 3000 kg,
  • maksymalna siła uciągu — 2600 kg,
  • zużycie paliwa – 16,5 kg oleju napędowego na 1 hektar orki średniej.

Wymiary „sześćdziesiątki” to: 3570 mm długości, 1800 mm szerokości i 2230 mm wysokości (z kabiną).

Ciągnik C-360 B

W 2015 roku firma Ursus SA powróciła do produkcji ciągnika C-360, jednak nie obyło się bez modyfikacji i unowocześnienia, stąd finalna nazwa maszyny Ursus C-360 B. Produkcja drugiej generacji zakończyła się po 2 latach.

Części do ciągnika Ursus C-360

Ze względu na swoją popularność i bardzo prostą konstrukcję, na rynku można znaleźć ogrom części do C-360 i służą one nie tylko do naprawy czy wymiany ze względu na awarię, ale także do tzw. tuningu pojazdu. Rolnicy ze smykałką mechaniczną, posiadający „sześćdziesiątkę” w swoim parku maszyn, bardzo często zmieniają parametry techniczne swojego starego, poczciwego ciągnika za pomocą części zamiennych. Wymieniane są pompy hydrauliczne, aby umożliwić lepszą pracę podnośnika, zakładane jest wspomaganie układu kierowniczego, modyfikowany jest rodzaj filtra powietrza, dodawany przedni napęd itd. Czasami niewielkie zmiany potrafią znacznie usprawnić maszynę lub poprawić komfort jej użytkowania. Istnieją też po prostu pasjonaci takich przeróbek, którzy niekoniecznie biorą pod uwagę opłacalność przedsięwzięcia, a chcą udowodnić, że z Ursusem C-360 da się zrobić niemal wszystko. Sporym udogodnieniem w tego typu przedsięwzięciach jest szeroki wybór części do C-360 w internetowych sklepach rolniczych.

You May Also Like