Jaki olej do piły spalinowej wybrać?

Bardzo istotne w pielęgnacji piły łańcuchowej jest regularne smarowania wszelkich ruchomych części. Olej do piły spalinowej produkowany jest w dwóch wersjach, czyli silnik oraz łańcuch. Wersję silnikową należy wlać do silnika spalinowego, natomiast olej do łańcucha służy do smarowania łańcucha tnącego.

Które części piły potrzebują oleju?

Do łańcuchów stosuje się specjalnie produkowany olej do smarowania łańcuchów tnących. Piły łańcuchowe posiadają silniki czterosuwowe albo silniki dwusuwowe. W zespołach 4 suwowych smarowanie grupy korbowodowej odbywa się przy pomocy oleju umieszczonego w skrzyni korbowej silnika. Silniki dwusuwowe posiadają odmienną konstrukcję i różnią się sposobem działania. Benzyna z tego rodzaju napędu dostaje się od razu w przestrzeń pod tłokiem, gdzie umiejscowiony jest mechanizm korbowy, z kilkoma łożyskami i tulejkami, które muszą zostać nasmarowane.

Rodzaje olejów do pił spalinowych:

Olej dla silnika 4-suwowego

Do silników 4-suwowych warto stosować wysokiej jakości olej wraz z domieszką detergentu SAE 30 z klasyfikacją API: SF, SH, SG, SJ albo wyższy. Z takimi olejami dostosowanymi do silników 4-suwowych nie stosuje się innych specjalnych dodatków. Nie powinno się mieszać oleju z benzyną. W celu uzupełnienia oleju w maszynie ogrodniczej należy skorzystać z takiego samego gatunku oleju, tej samej firmy, którego zastosowano do zalania silnika.

 

Olej syntetyczny

Olej syntetyczny to olej, który spełnia oznaczenia certyfikujące API. Tego typu oleje do pił spalinowych są przeważnie dopuszczalne dla wszystkich temperatur. Wykorzystanie oleju syntetycznego nie wpływa na zmianę okresów, w których powinno się wymienić olej na nowy.

 

Olej wielosezonowy

Olej wielosezonowy, typu 5W-30, 10W-30, stosowanie ich w temperaturach wyższych niż 40 stopni może spowodować wyższe niż zazwyczaj zużycie oleju, należy więc regularnie sprawdzać jego poziom.

 

Olej dla silnika 2-suwowego

Przy wymianie oleju do silnika piły należy pamiętać o korzystaniu z jedynie znanych i sprawdzonych produktów, cenionych producentów. W trakcie wymiany oleju w pile spalinowej należy postępować zgodnie z poleconymi przez producenta proporcjami, które znajdziemy w instrukcji obsługi urządzenia.

 

 

Proporcje oleju oraz benzyny silników 2-suwowych

 

  1. 1:25= 200ml oleju na 5 litrów benzyny.

 

  1. 1:50= 100ml oleju na 5 litrów benzyny.

 

  1. 1:100= 50ml oleju na 5 litrów benzyny.

 

Warto posiadać markową piłę spalinową, dzięki której praca w ogrodzie stanie się łatwa i przyjemna. Wszelkie narzędzia ogrodnicze, narzędzia do drewna, a także olej do piły spalinowej można zakupić w internetowych sklepach rolniczych. Internetowy sklep rolniczy to miejsce, w którym znajdziemy wymarzone akcesoria do ogrodu i artykuły ogrodnicze, solidne narzędzia ogrodnicze ręczne, jak i wysokiej jakości maszyny ogrodnicze w dobrych cenach. Piła spalinowa jest jedną z ważniejszych maszyn ogrodniczych, więc warto o nią dbać.

You May Also Like