Kosiarki mulczujące – co to takiego?

Kosiarka jest niezbędnym urządzeniem każdego właściciela domu z ogrodem, niezależnie od jego powierzchni. Wybór odpowiedniego sprzętu wbrew pozorom nie jest wcale łatwy. Na rynku znajdziemy bogatą ofertę różnego rodzaju kosiarek,( np. kosiarki mulczujące) jednakże przed zakupem należy dokładnie przeanalizować własne potrzeby, gdyż to od nich zależeć będzie jaki model maszyny ogrodniczej wybierzemy. Jednym z ciekawszych rozwiązań jest kosiarka mulczująca.

Do czego służy kosiarka mulczująca?

 

Zadaniem tego urządzenia jest rozdrabnianie ściętych źdźbeł trawy, tak aby pozostały one na trawniku, przez co stanowią one świetny nawóz naturalny dla trawnika. Odpowiednio rozdrobniona trawa rozkłada się w szybki czasie, dzięki czemu gleba staje się żyzna, a trawnik jest chronionym przed nadmiernym promieniowaniem słońca. Kosiarki mulczujące posiadają charakterystyczną obudowę w kształcie kopuły oraz specjalne noże mulczujące. Pod obudową wytwarzany jest pęd powietrza, który doprowadza do wirowania i rozdrabniania ścinków.

Kosiarki mulczujące, jak i wszystkie części do kosiarek mulczujących dostępne są między innymi w internetowych sklepach rolniczych. Internetowy sklep rolniczy posiada w asortymencie wiele przydatnych narzędzi i maszyn ogrodniczych. Każdy właściciel ogrodu powinien posiadać niezbędne przy pracy w ogrodzie narzędzia ogrodnicze, maszyny ogrodnicze oraz artykuły ogrodnicze.

 

O czym należy pamiętać przed przystąpieniem do mulczowania trawnika?

 

Mulczowanie należy do bardzo ekologicznych zabiegów, którego zadaniem jest odżywienie trawnika i ograniczenie ilości odpadów ogrodowych. Do wad zabiegów należy przede wszystkim ryzyko pojawienia się na powierzchni trawnika niezbyt dobrze prezentującego się filcu. Filc jest wynikiem przegnicia warstwy ścinek, które zostały pozostawione na trawniku. Jednak takiemu zjawisku można zapobiec, należy jedynie przestrzegać zasad mulczowania. Pamiętaj o tym, aby:

 

  1. Przygotowania do mulczowania rozpocząć na parę tygodni przed terminem zabiegu. Bardzo istotne jest regularne koszenie trawy, co zapobiegnie rozwojowi kwiatostanów. Wczesne gnicie kwiatów, jest przyczyną pojawienia się na powierzchni trawnika filcu.

 

  1. Koszona trawa powinna być zawsze sucha. Zapobiegnie to gniciu pokosu i pomoże w równomiernym rozmieszczeniu go na powierzchni trawnika.

 

  1. Mulczowanie to rodzaj nawożenia trawnika, więc nie konieczne jest wówczas stosowanie innych preparatów odżywiających glebę. Dzięki nawożeniu trawa rośnie wolniej, jest rzadka i skłonna do chorób.

 

  1. Sprawdź rodzaj gleby. Słabo przepuszczające wodę gleby nie potrzebują częstego zabiegu mulczowania. Zabieg ten potrzebny jest zwłaszcza glebom piaszczystym, mulczowanie wpłynie na polepszenie ich właściwości fizycznych (pulchność, wilgotność, gęstość, plastyczność).

 

 

Zalety mulczowania

 

Największą zaletą jest to, iż przy mulczowaniu nie trzeba już zbierać ściętej trawy. Oszczędzamy więc swój czas. Oprócz tego jest to technika niezwykle ekologiczna, zapewniająca trawnikowi całkowicie naturalny nawóz pod postacią części trawy, które ulegają rozkładowi na całej ziemi. Trawnik może więc swobodnie rozwijać się w obiegu zamkniętym, bez konieczności stosowania dodatkowych nawozów. Mulczowanie chroni także trawę przed wysuszeniem i nadmiernym promieniowaniem słonecznym, dzięki czemu trawnik utrzymuje kolor intensywnej zieleni.

W razie awarii maszyny do mulczowania, należy pamiętać żeby kupować dobrej jakości zamienne części do kosiarek spalinowych czy części do kosiarek elektrycznych. Internetowe sklepy rolnicze oferują wszystkie najważniejsze części do kosiarek, takie jak: żyłka do kosiarki, noże do kosiarki, filtry do kosiarki, a także różnego typu akcesoria do ogrodu.

You May Also Like