Zima to bardzo intensywny czas dla pługów odśnieżających. Używane są wtedy niemal codziennie. Jak zadbać o ich stan techniczny, aby w następnym sezonie nie zaskoczyły nas awarią?
Pługi są niezwykle pomocne w każdym gospodarstwie podczas zimowego okresu. Pozwalają zaoszczędzić nie tylko mnóstwo czasu, ale i wysiłku. Jak wiadomo, te maszyny rolnicze znajdują swe zastosowanie tylko w jednym sezonie – jesienno-zimowym. Przez pozostałą część roku należy zadbać o ich odpowiednie umiejscowienie i konserwację, która zapewnia fakt, że maszyna będzie nam służyć bez zarzutu także w kolejnych sezonach. Poniżej przedstawiamy rzeczy, o które należy zadbać, by pługi rolnicze służyły bezbłędnie podczas sezonu.
Oczyszczenie to podstawa
Wielu rolników zapomina o konserwacji pługu. Może mieć to naprawdę fatalne skutki. Aby zaoszczędzić sobie wydatków w kolejnym sezonie, zadbajmy o to, żeby doprowadzić pług do dobrego stanu tak samo, jak robimy to w przypadku części do kosiarek sadowniczych, czy części do Ursus. Od czego zacząć? Oczywiście od oczyszczenia sprzętu ze wszelkich zanieczyszczeń. Nie możemy podjąć żadnych działań renowacyjnych, nim pług i wszelkie części do pługów nie będą zupełnie czyste. Warstwy brudu mogą spowodować przyspieszenie korozji, co w swej konsekwencji doprowadzi do zniszczeń wielu elementów tej maszyny rolniczej. Zaletą wcześniejszego umycia pługu jest także fakt, że podczas wykonywania czynności, jest większa szansa, że zauważymy usterki, na które w innym przypadku nie zwrócilibyśmy uwagi.
Zabezpiecz wierzchnią warstwę pługa
Po dokładnym umyciu pługu dobrze będzie położyć na niego warstwę lakieru. Jest to czynność, którą zaleca wykonywać się przy konserwacjach wielu sprzętów gospodarstwa. Wśród nich są także części do Bizona i części do ciągników rolnicych. Lakier pozwoli zabezpieczyć maszynę przed wystąpieniem korozji. Tym samym, kiedy będzie czekać na zimowy sezon, nie zaskoczy nas żadnymi ubytkami. Internetowy sklep rolniczy to najlepsze miejsce do zakupu lakieru, ponieważ duży asortyment zapewni nam, że będziemy mogli dobrać właściwy produkt. Zaletą lakierowania jest także bezsprzecznie poprawienie wyglądu pługa.
Czas na wymianę części
Kiedy pług nie jest nam już potrzebny w codziennych pracach, dobrze jest zadbać także o jego stan techniczny. Kilkumiesięczne, intensywne użytkowanie mogło spowodować spore zużycie. Części do pługów należy dokładnie sprawdzić, ponieważ nawet najmniejsze ubytki mogą być podstawą do wystąpienia awarii maszyny w kolejnym sezonie. Warto pamiętać też, że brak użytkowania ma dodatkowy, negatywny wpływ na stan pługa. Dokładna konserwacja oraz wymiana zużytych elementów sprawi, że części rolnicze będą z pewnością sprawne przez cały sezon.
Ważny jest sposób przechowywania
Bardzo duży wpływ na stan pługa ma także miejsce, w którym go przechowujemy. Wiele osób pozostawia maszyny na zewnątrz przez cały sezon letni. Jest to duży błąd, który może rolnika kosztować wiele. Czynniki atmosferyczne takie jak deszcz, grad, czy bardzo wysokie temperatury działają negatywnie zarówno na wizualny, jak i techniczny stan pługa. Jeśli mamy więc taką możliwość, przechowujmy sprzęt w garażu. Ostatecznie można zdecydować się na budowę zadaszenia.