Jak bezpiecznie posługiwać się piłą łańcuchową?

Aby móc w pełni zadbać o swoje bezpieczeństwo, najpierw musimy dowiedzieć się jak działa piła łańcuchowa. To urządzenie do cięcia drewna składa się z dwóch podstawowych elementów: układu tnącego oraz silnika napędowego. Silnik ma za zadanie wprowadzić zębatkę połączoną z piłą w ruch. Zębatka z kolei ciągnie łańcuch i z dużą prędkością porusza się po obwodzie taśmy. Dla prawidłowego działania piły ważne jest żeby łańcuch był odpowiednio naprężony oraz regularnie smarowany. Specjalnie do tej czynności piły spalinowe wyposażone są w zbiornik oleju oraz układ smarowania.

Jak bezpiecznie rozpocząć pracę?

Jak wiadomo piła spalinowa jest jednym z najniebezpieczniejszych narzędzi ogrodowych. Jej sposób działania uniemożliwia zabudowę łańcucha, przez co podczas pracy jesteśmy narażeni na niebezpieczeństwo. Przed pierwszym uruchomieniem  powinniśmy zapoznać się z instrukcją obsługi dołączoną do urządzenia. Ze względu na ryzyko jakie podejmujemy korzystając z tego typu maszyn ogrodniczych, producenci starają się jak najlepiej o nas dbać, wyposażają sprzęt w specjalne systemy bezpieczeństwa. Dodatkowo każdorazowo przed uruchomieniem warto sprawdzić: naprężenie łańcucha, olej w pile spalinowej oraz ogólny stan techniczny urządzenia. Stanowisko pracy oczyścić z gwoździ, śrub i innych drobnych przedmiotów. Surowiec przeznaczony do cięcia ustawić stabilnie na twardej powierzchni, tak aby nie “wyślizgnął” nam się spod piły. Powinno unikać się miejsc, w których łatwo o kontakt piły z betonem, metalem i innymi materiałami, które bez trudu będą w stanie uszkodzić urządzenie. Wystrzegać się pracy jeśli wokół znajdują się dzieci lub osoby postronne. Nie korzystać z urządzenia po spożyciu alkoholu.

 

Zachowanie podczas pracy z piłą

Podczas pracy nie wolno zapominać o korzystaniu z okularów ochronnych. Tnąc jesteśmy narażeni na opiłki i inne drobne części materiału. Piły z silnikiem spalinowym potrafią być bardzo głośne, dlatego dobrze jest mieć słuchawki tłumiące. Zaleca się robienie przerw oraz kontrolę pracy urządzenia. Przy zbyt dużym obciążeniu łańcuch może zerwać się i wyrządzić krzywdę. W celu zabezpieczenia się przed taką ewentualnością należy korzystać z odzieży ochronnej. W trakcie pracy powinno przyjąć się stabilną postawę, tak aby nogi i tors nie znajdowały się w zasięgu cięcia. Nie wolno zapomnieć, że do cięcia nie można wykorzystywać górnej końcówki listwy.

 

 

Systemy bezpieczeństwa w piłach maszynowych

Producenci maszyn ogrodniczych wyposażają piły w wiele zabezpieczeń. Każde z nich ma na celu ochronę naszego życia i zdrowia, dlatego powinniśmy o nich pamiętać i poznać ich zasadę działania. Pierwszy z nich to dwustopniowy system uruchamiania, który wymaga od nas wciśnięcia dwóch przycisków w celu uruchomienia silnika. Piły spalinowe wyposażone są także w dźwignię hamulca bezpieczeństwa, która po naciśnięciu natychmiast zatrzymuje łańcuch. Do dyspozycji mamy też specjalny grzebień, znajdujący się z boku, w przedniej części piły. Jego zadaniem jest zabezpieczenie narzędzia przed przypadkowym “wyskoczeniem” z cięcia. Wszelkie niezbędne części, narzędzia ogrodnicze ręczne, akcesoria ogrodnicze oraz dodatkowe zabezpieczenia do pracy z piłą spalinową (jak np odzież robocza) bez trudu znaleźć można w popularnych internetowych sklepach rolniczych, które oferują bogaty asortyment w korzystnych cenach.

You May Also Like