Dobieramy noże do kosiarek spalinowych. Nasze porady

Sezon ogrodniczy w pełni, opady deszczu i coraz wyższe temperatury służą roślinom, w tym również trawie. Czekają nas zatem prace pielęgnacyjne naszego trawnika. Każdego roku pojawia się pytanie, które ma bardzo duże przełożenie na późniejsze koszenie, jaki nóż do kosiarki wybrać? Wszakże sklepy oferujące części do kosiarek proponują nam coraz bardziej zróżnicowane modele.

Jaką długość mają noże do kosiarek spalinowych?

Wybór odpowiedniej długości narzędzia tnącego to absolutna podstawa zakupu noża. Kosiarki spalinowe ze względu na swoją większą moc mają zazwyczaj znacznie dłuższe i cięższe noże. Pomiaru dokonać powinniśmy po demontażu oryginalnego noża, który to został dobrany pod kątem wydajności silnika i przede wszystkim wielkości obudowy. Poznanie rozmiaru to pierwsza kwestia, czas teraz zmierzyć otwory montażowe.

Rozstaw otworów montażowych

Wybierając części do kosiarek spalinowych takie jak wspomniany nóż, trzeba zwrócić uwagę na średnicę otworu centralnego i otworów na śruby mocujące. Na rynku mamy co prawda uniwersalne noże, które mają w zestawie tuleje redukcyjne, a otwory pod śruby są rozwiercone szeroko, jednakże kupując konkretny model musimy dokładnie wymierzyć te parametry, Wszakże kosiarka i kosa spalinowa zamieniają się w niebezpieczne maszyny rolnicze w przypadku niedokładnego spasowania elementów roboczych. Można również takie narzędzia ogrodnicze dobierać po modelu, zarówno rolnicze sklepy internetowe, jak i stacjonarne mają zwykle dostępne katalogi części i oznaczenia tańszych zamienników.

 

Jaki profil noża wybrać do kosiarki spalinowej?

Odwiedzając dowolny sklep oferujący artykuły ogrodnicze znajdziemy co najmniej cztery rodzaje różnych noży do kosiarki spalinowej. Pierwsze są to noże proste. One to stosowane są w kosiarkach bez wyrzutu tylnego i kosza. Służą one również słabszym modelom, które mają za zadanie tylko ściąć trawę i ją powalić.

 

Drugim typem noży są noże profilowane stosowane jako narzędzia do kosiarek z tylnym wyrzutem trawy. Przede wszystkim siła odśrodkowa działająca na trawę jest znacznie większa, dzięki czemu można zbierać ścięty materiał do kosza. Jeśli więc posiadamy kosiarkę z koszem, konieczne jest używanie noży profilowanych. Pozwoli to skutecznie odprowadzić trawę, dzięki czemu ręczne narzędzia  do ogrodu będą miały mniej pracy podczas grabienia i napowietrzania trawnika.

 

Ostatnim typem noża, a właściwie dwoma rodzajami oferowanymi przez każdy internetowy sklep rolniczy, są noże do mulczowania. Specjalny nie tylko profil noża, bo może być zarówno prosty, jak i profilowany, ale przede wszystkim konstrukcja ostrza i jego wycięcia, powodują wydajne mulczowanie trawy. Polega to na nie tylko ścięciu, ale również i zmieleniu trawy, co powoduje uzyskanie wydajnego nawozu, który dość szybko zgnije i zostanie zasymilowany przez glebę.

Bogatsi o wiedzę na temat pomiarów i rodzajów ostrza, możemy przystąpić do ostatecznego wyboru konkretnego modelu noża do kosiarki. W czasie każdej pracy ogrodniczej pamiętać musimy koniecznie o zasadach bezpieczeństwa i zgodnymi z instrukcją obsługi środkami ochronnymi, takimi jak ochraniacze słuchu czy okulary ochronne.

You May Also Like