Zadbaj o bezpieczeństwo podczas wycinki drzew

Praca przy wycince drzew jest niezwykle niebezpieczna. Pracownicy narażeni są na ryzyko upadku z wysokości, uderzenie przez spadającą gałąź bądź przecięcie kończyny podczas cięcia drzewa piłą ręczną bądź automatyczną. Dlatego tak ważne jest zapewnienie pracownikom odpowiednich środków bezpieczeństwa. Koniecznie wiedzieć trzeba, o czym należy pamiętać organizując pracę przy wycince drzew.

Spadające gałęzie drzew – jak zapewnić bezpieczeństwo?

Podczas wycinki drzew spadające gałęzie stanowią jedno z głównych niebezpieczeństw dla pracowników. Co ważne, jest to niebezpieczne zarówno dla pracowników znajdujących się na ziemi, jak i tych pracujących na wysokości. Niebezpieczeństwo stanowią nie tylko bardzo duże gałęzie, ale również i te mniejsze. Dużą rolę oprócz ciężaru gałęzi stanowi także prędkość oraz kąt jej spadania. Dlatego podczas ścinania gałęzi konieczne jest wydzielenie specjalnej strefy bezpieczeństwa. Jest to strefa, w której nie można się poruszać w momencie, kiedy z drzew zaczynają spadać gałęzie. Oprócz tego pracownicy wyposażeni powinni być w obowiązkowe kaski ochronne. Dobrej jakości kask pilarza jest w stanie uchronić głowę przed poważnymi urazami.

Bezpieczeństwo podczas pracy na wysokości

Upadki z wysokości podczas wycinki drzew niestety często kończą się śmiertelnie. Dlatego tak ważne jest zapewnienie pracownikom na wysokości najwyższej jakości środków ochronnych i zabezpieczających. Ich brak jest bowiem najczęstszym powodem groźnych wypadków. Niezbędne wyposażenie to szelki bezpieczeństwa, linki amortyzujące oraz zestawy chroniące przed upadkiem. Nie można zapomnieć także o odpowiednim zabezpieczeniu drabin i rusztowań. Istotną rolę odgrywają drzewołazy. Jest to sprzęt, którego zadaniem jest zapewnienie bezpiecznego wspinania się drzewa. Dzięki nim nie jest konieczne wykorzystanie drabin oraz rusztowań. Drzewołazy pozwalają na poruszanie się po drzewach przy minimalnej ilości ruchów. To znacznie zwiększa bezpieczeństwo pracowników pracujących na wysokości.

cięcie drewna

Bezpieczna praca z piłą mechaniczną i ręczną

Wycinka drzew zawsze związana jest z koniecznością korzystania z pił mechanicznych i ręcznych. Nieumiejętne korzystanie z tych sprzętów może doprowadzić do bardzo niebezpiecznego wypadku. Dlatego pracownik wykorzystujący w swojej pracy piłę mechaniczną bądź ręczną musi być wyposażony w odpowiednie środki bezpieczeństwa. Podstawa do rękawice antyprzecięciowe oraz gogle ochronne, których zadaniem jest ochrona oczu przed odpryskami gałęzi. Przy bardziej intensywnych pracach stosowany powinien być również kask pilarza z maską zabezpieczającą twarz.

Choć praca przy wycince drzew jest niebezpieczna to możliwe jest uniknięcie wypadków czy urazów. Aby było to możliwe, konieczne jest zapewnienie odpowiednich środków ochronnych. Nie można jednak zapomnieć, że na bezpieczeństwo podczas prac wpływ na również zachowanie samych pracowników. Dlatego ważne jest, aby zawsze przestrzegali oni wszystkich zasad BHP. Dzięki temu każda praca kończyć będzie się bezpiecznie i z sukcesem.

You May Also Like