Wymiana filtra powietrza w kosiarce spalinowej

Filtr powietrza w kosiarce zapobiega przedostawaniu się kurzu i zanieczyszczeń do silnika, który jest istotną częścią maszyny. Najlepiej byłoby wymieniać filtr co trzy miesiące, aby zapewnić bezproblemową pracę. Należy sprawdzić instrukcję producenta – choć wszystkie filtry powietrza mogą wyglądać podobnie, to jednak mogą mieć istotne różnice, które są dostosowane do konkretnego silnika, jak posiadają kosiarki i maszyny ogrodnicze. Po wyjęciu starego filtra powietrza należy wyczyścić jego obudowę.

Nie lekceważ brudu

Brud jest wrogiem twojej kosiarki, ale potrafi także uszkodzić inne narzędzia ogrodnicze. Brud może blokować przepływ powietrza do gaźnika, a brud blokujący powierzchnie chłodzące może spowodować przegrzanie silnika. Utrzymanie powietrza w ruchu jest proste, ale niezbędne.

 

Zawsze sprawdzaj instrukcję

Instrukcja obsługi zawiera szczegółowy opis postępowania i zalecany harmonogram czyszczenia silnika dla danego modelu. Poniższe kroki obejmują podstawy czyszczenia wstępnego filtra powietrza, filtra powietrza i powierzchni chłodzących. Ogólnie rzecz biorąc, papierowy filtr należy czyścić po 2 lub 3 sesjach koszenia. Jeśli kosiarka lub inne narzędzia ogrodnicze ręczne posiadają filtr wstępny z pianką, należy go umyć po 25 godzinach pracy.

 

Jak wymienić filtr w kosiarce spalinowej? Jak wyczyścić filtr w kosiarce?

Zdejmij pokrywę filtra w miejscu, w którym brud nie będzie w ruchu z powodu wiatru lub też nie będzie wpadał do kosiarki podczas tego procesu. Usuń luźne zabrudzenia, takie jak np. olej do piły spalinowej i zanieczyszczenia w pobliżu pokrywy filtra. Następnie zdejmij nakrętki skrzydełkowe, które utrzymują pokrywę filtra na miejscu. Odłóż pokrywę i nakrętki skrzydełkowe na bok. Jeśli są uszkodzone, sprawdź, czy oferuje je internetowy sklep rolniczy.

Przed wyjęciem filtra powietrza należy za pomocą szmatki wytrzeć brud z gumowej uszczelki otaczającej filtr, aby urządzenia ogrodnicze już nie skrywały niechcianych drobinek np. kurzu. Należy uważać, aby nie wepchnąć zanieczyszczeń pod wkład filtra powietrza lub inne części ogrodnicze.

Kolejnym etapem jest wyczyszczenie filtra wstępnego z pianki. Po każdej 25 godzinie pracy lub raz w roku – w zależności od tego, co nastąpi wcześniej – należy umyć filtr wstępny z pianki w rozcieńczonym płynnym detergencie i osuszyć go papierowym ręcznikiem lub czystą szmatką.

Jeśli mycie nie usunie brudu lub jeśli pianka jest uszkodzona, należy zamówić i zainstalować nowy filtr wstępny. Takie akcesoria ogrodnicze z pewnością sprzedaje internetowy sklep rolniczy. Dotknij delikatnie papierowego filtra na dłoni lub płaskiej powierzchni, aby usunąć luźne zabrudzenia. Jeśli filtr jest zabrudzony po dotknięciu go lub jeśli jest rozdarty, zamów i zainstaluj filtr wymienny. To stosunkowo tanie części do kosiarek. 

Pamiętaj, że do czyszczenia papierowego filtra powietrza nie należy używać sprężonego powietrza ani żadnych produktów naftowych, takich jak benzyna, olej czy nafta. Mogą one uszkodzić filtr i inne maszyny ogrodnicze.

Następnie należy wytrzeć wszelkie zabrudzenia z miejsc, z którymi styka się uszczelka gumowa filtra powietrza. Ustaw pokrywę filtra powietrza na swoim miejscu i dokręć nakrętki motylkowe, aby zabezpieczyć pokrywę na miejscu. Nie dokręcaj jej zbyt mocno. Taka praktyka może uszkodzić części do maszyn ogrodniczych – kosiarek.

 

Wymiana filtra powietrza w kosiarce spalinowej wydłuża jej żywotność

Czyszczenie lub wymiana filtra powietrza to prosty etap konserwacji kosiarki, który poprawi jej wydajność i przedłuży żywotność. Filtr piankowy należy czyścić co 25 godzin pracy. Papierowy filtr powietrza należy wymieniać raz w sezonie lub po 300 godzinach pracy. Takie artykuły ogrodnicze są łatwo dostępne. W warunkach dużego zapylenia może być konieczne częstsze czyszczenie i wymiana.

Filtr powietrza w kosiarce znajduje się zwykle w pobliżu górnej części silnika i jest zamknięty w metalowej lub plastikowej osłonie, która zazwyczaj jest zabezpieczona śrubą lub zatrzaskiem. Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów filtrów powietrza, polecamy akcesoria do ogrodu lub filtry Briggs and Stratton: niektóre z nich to filtry piankowe wymagające oleju, inne to papierowe, a jeszcze inne to hybrydy, które zawierają zarówno element piankowy jako filtr wstępny, jak i papierowy jako filtr główny.

 

You May Also Like