Z pewnością najstarsi rolnicy pamiętają czasy, kiedy podczas pracy w gospodarstwie używało się jedynie narzędzi ręcznych jak np. kosa czy sierp. Mimo, że dzisiaj głównie używa się najróżniejszych kosiarek, kos spalinowych, podkaszarek itp. to wiele osób nadal sięga po tradycyjne narzędzia. W jakich przypadkach są one przydatne i czy warto nadal stosować manualne rozwiązania?
Zalety narzędzi ręcznych
Internetowe sklepy rolnicze w swojej ofercie posiadają między innymi narzędzia ogrodnicze ręczne. Jak wspomniano wcześniej, czas ich największej popularności minął i zostały one zastąpione bardziej zaawansowanymi sprzętami. Jednak nie warto o nich całkiem zapominać. W wielu sytuacjach kosa i sierp z pewnością się przydadzą.
Przede wszystkim warto podkreślić, że kosa i sierp to narzędzia dość proste i nie zaawansowane technicznie. Wbrew pozorom wciąż posiada spore rzesze zwolenników. Warto zaznaczyć, że korzystanie z nich może przynieść wiele korzyści. Kosy i sierpy są bardzo przyjazne dla środowiska, nie emitują one spalin, a także pozwalają na większą kontrolę podczas koszenia. Ponadto podczas podcinania traw kosami elektrycznymi rośliny bardziej się rozdrabniają, takie działanie znacznie zwiększa szansę pojawienia się i rozmnażania chwastów. Trawa, którą kosi się ręcznie świetnie nadaje się do przygotowania paszy.
Bez wątpienia znaczenie ma także argument cenowy. Jak nietrudno się domyślić kosy ręczne są o wiele tańsze od ich elektrycznych czy spalinowych odpowiedników. Tańsza jest także ich eksploatacja. Zakup ewentualnych części zamiennych nie wiąże się ze zbyt dużymi wydatkami. Warto też wspomnieć, że podczas wykonywania prac kosą ręczną czy sierpem można zwiększyć swoją kondycję. Jej używanie wymaga sporego wysiłku.
Kosa i sierp świetnie nadają się także do koszenia mocno zarośniętych terenów. Podkaszarki nie zawsze dobrze sobie radzą z chwastami czy pozostałościami po uprawach rolnych. Kosą ręczną łatwiej można usunąć twardsze części roślin. Wbrew pozorom w sklepach dostępne jest mnóstwo modeli kos i sierpów.
Używanie i konserwacja kosy i sierpa
Używanie kosy i sierpa nie jest bardzo skomplikowane. Warto jednak pamiętać o przestrzeganiu kilku zasad bezpieczeństwa. Ważne jest utrzymanie odpowiedniej pozycji, a także zadbanie o tym, żeby nic nie uniemożliwiło szerokich zamachów kosą. Podczas koszenia należy przesuwać się powoli do przodu. Warto zaznaczyć, że prędkość jest porównywalna do prędkości kosy spalinowej. W przypadku osób, które mają duże doświadczenie, prędkość ta może być jeszcze większa.
Aby kosa mogła spełniać swoje zadanie przede wszystkim trzeba zadbać o to, żeby była wystarczająco zaostrzona. Zwykle wystarczy wykorzystanie osełka. Jego zakup nie wiąże się z dużymi kosztami, a zakupiony raz spełnia swoje założenie przez długie lata. Po pewnej ilości koszenia konieczne jest jej klepanie. Dzięki temu można utwardzić krawędź ostrza. Aby było to możliwe konieczna jest spora wprawa.