Rodzaje opryskiwaczy do roślin

Jak wybrać odpowiedni model opryskiwacza do roślin? Decydując się na zakup narzędzi ogrodniczych, niezależnie od tego czy są to części do kosiarek, części do maszyn ogrodniczych, czy właśnie akcesoria niezbędne do pielęgnacji ogrodu należy wziąć pod uwagę przede wszystkim rozmiar danego terenu.

Opryskiwacze ogrodowe do roślin – rodzaje

Te niezbędne do pielęgnacji zieleni maszyny ogrodnicze różnią się od siebie nie tylko pojemnością zbiorników, ale również sposobem pracy – wśród opryskiwaczy ogrodowych możemy wyróżnić następujące modele:

  • opryskiwacze ogrodowe ręczne;
  • opryskiwacze ogrodowe spalinowe;
  • opryskiwacze ogrodowe akumulatorowe;

Opryskiwacze ręczne 

Te narzędzia ogrodnicze ręczne obsługuje się trzymając je bezpośrednio w dłoniach. Ich mechanizm działania jest dziecinnie prosty – po wciśnięciu “rączki” uwalnia się rozpryskująca ciecz, której intensywność możemy dopasowywać do naszych indywidualnych potrzeb. Są to najmniejsze, a tym samym najtańsze akcesoria do ogrodu, dlatego też ze względu na swoją ograniczoną pojemność (zazwyczaj między 0,5 litra – 2 litrów) starczają do opryskiwania co najwyżej niewielkich roślin znajdujących się na balkonie lub tarasie bądź pielęgnacji domowej dżungli.

Jeśli chodzi o ich zastosowanie w ogrodzie, te akcesoria doskonale sprawdzą się jako narzędzie do wykonywania pojedynczych oprysków na rośliny zaatakowane przez choroby czy też szkodniki. 

Opryskiwacze naramienne 

Tego typu, zawieszane na ramieniu za pomocą paska, maszyny ogrodnicze są idealnym rozwiązaniem dla niewielkiego przydomowego ogrodu bądź działki. W asortymencie niemal każdego internetowego sklepu rolniczego można znaleźć tego typu narzędzia ogrodnicze o pojemności od 3 do 12 litrów.

Na tle innych dostępnych modeli opryskiwaczy bez wątpienia wyróżnia je komfort użytkowania, gdyż mimo faktu, że jest on wypełniony cieczą wciąż pozostaje lekki, a dzięki możliwości przewieszenia go przez ramię można bez obaw przemieszczać się po terenie całego ogrodu, czy też działki.  

Opryskiwacze plecakowe

Akcesoria do ogrodu, które można nosić na plecach tym samym nie martwiąc się o nadwyrężenie mięśni? To właśnie opryskiwacze plecakowe! Dzięki możliwości przełożenia pasków przez oba ramiona swobodne przemieszczanie się po ogrodzie staje się jeszcze łatwiejsze. Plecakowe maszyny ogrodnicze charakteryzują się znacznie większą pojemnością niż pozostałe modele, gdyż ich pojemność może sięgać nawet 20 litrów!

Wśród narzędzi ogrodowych w formie plecaka można wyróżnić ich dwa modele: opryskiwacze akumulatorowe plecakowe oraz opryskiwacze plecakowe spalinowe. 

Opryskiwacze akumulatorowe plecakowe  

To propozycja dla osób poszukujących narzędzi ogrodniczych, które nie wymagają ręcznego pompowania ciśnienia i są przeznaczone do opryskiwania rozległych terenów. Dzięki wyposażeniu w taką część ogrodniczą jak długie teleskopowe lance, są one w stanie równomiernie rozpylać ciecz na rośliny. Decydując się na dany model plecakowego opryskiwacza w jednym z internetowych sklepów rolniczych warto zwrócić uwagę na fakt, by lanca była wykonana z porządnego i odpornego na uszkodzenia materiału. 

Opryskiwacze spalinowe plecakowe  

Tak jak poprzedni model ta maszyna ogrodnicza jest odpowiednia zwłaszcza do pielęgnacji większych powierzchni, jednak sposób jej zasilania jest nieco odmienny. Jak sama nazwa wskazuje napędzane są one paliwem, a ich wydajność pracy (ponad 4-6 litrów wydostającej się cieszy w ciągu minuty) sprawia, że są one jak najbardziej właściwym wyborem do oprysku roślin na zróżnicowanych terenach takich jak: sady, plantacje czy podmiejskie działki.

You May Also Like