Noże do kosiarki — co warto wiedzieć przed ich zakupem?

Trudno wyobrazić sobie utrzymanie estetycznego ogrodu bez dobrej kosiarki. Jest to urządzenie niezwykle przydatne, ale po pewnym czasie użytkowania może wymagać pewnych prac serwisowych. Na ewentualne uszkodzenie najbardziej narażone są elementy tnące. Mowa tu przede wszystkim o nożach. W tym przypadku konieczny jest zakup nowych i dokonanie wymiany. Na co zatem zwrócić uwagę wybierając noże do kosiarki?

Jak wybrać noże do kosiarki?

Na rynku dostępnych jest wiele noży do kosiarek. Wśród nich występują zarówno produkty oryginalne, przeznaczone do konkretnego modelu kosiarki, jak również noże uniwersalne o dość szerokim zastosowaniu. Te pierwsze gwarantują idealne dopasowanie do posiadanego sprzętu, niestety bywają dość trudno dostępne na rynku, a ich cena niejednokrotnie okazuje się zaskakująco wysoka. Dlatego też sporą popularnością cieszą się komponenty zamienne, które nie różnią się wcale funkcjonalnością od oryginałów, jeśli tylko wyróżnia je dobra jakość. Ważne jest jednak, aby zwrócić uwagę na ich odpowiednie dopasowanie. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma średnica otworu wewnętrznego. Musi ona pasować do rozmiaru śruby napędowej w kosiarce. Dodatkowo trzeba wziąć pod uwagę kształt otworu wewnętrznego, który będzie odpowiadać oryginalnemu ostrzu w kosiarce.

Rodzaje noży do kosiarek

Dostępne na rynku noże do kosiarek mogą różnić się od siebie pod wieloma względami. Różnice wynikają przede wszystkim z ich konkretnego zastosowania. Można je podzielić na trzy podstawowe typy. Pierwszy typ to nóż prosty. Ma prostą budowę i bardzo dobrze sprawdza się prostych pracach. Wykorzystywany jest w kosiarkach bez kosza. Drugi typ to nóż profilowany, który często nazywany jest także nożem ze skrzydełkami. Wyróżnia się tym, że jego łopatki wygięte są mocno w przeciwną stronę. Profilowane noże do kosiarki charakteryzują się większą siłą odśrodkową — znacznie większą w porównaniu z nożami prostymi. Wykorzystywane są w kosiarkach z koszami zbierającymi. Z kolei trzeci typ to nóż mulczujący, określany także jako mielący. Posiada ząbkowane brzegi, co umożliwia mielenie i rozdrabnianie trawy.

Jak ostrzyć noże do kosiarki?

Sam zakup noży do kosiarki to jednak nie wszystko. Nie można zapomnieć, że wraz z czasem z całą pewnością będą się one tępić, nawet jeśli ich jakość jest bardzo wysoka. W takim przypadku ostrzenie jest koniecznością, jednak powinno być przeprowadzone z uwzględnieniem kilku istotnych zasad. Przede wszystkim trzeba wiedzieć, kiedy pora naostrzyć noże. Zdecydowanie powinieneś to zrobić, gdy spostrzeżesz, że trawa jest wyrywana, a nie ścinana.

Aby naostrzyć nóż do kosiarki, trzeba się wyposażyć w imadło oraz szlifierkę kątową. Istotne jest, aby ostrzenie wykonywane było zawsze z jednej strony, gdyż druga krawędź powinna zostać tępa. Następnie trzeba go odpowiednio wyważyć, aby jedna strona nie była cięższa od drugiej, gdyż może to doprowadzić nawet do uszkodzenia kosiarki. Noże należy ostrzyć systematycznie, dzięki czemu zawsze będą spełniać swoje zadanie.

You May Also Like