Nie nawadniasz swojego ogrodu? Robisz poważny błąd

Ogrodnictwo to pasja, która wymaga zaangażowania i odpowiedniej wiedzy. Każdy ogrodnik wie, że jeżeli należycie dba się o swój ogród, ten odwdzięczy się pięknym wyglądem. Przede wszystkim trzeba systematyczności, ponieważ rośliny nie potrzebują jednorazowej uwagi, tylko ciągłej. Nie jest to więc hobby dla każdego. Każdy ogrodnik wyposażony jest w akcesoria do ogrodu, których ciągle używa. O czym jeszcze należy pamiętać prowadząc swój ogród? Przede wszystkim o odpowiednim nawadnianiu.

Dlaczego nawadnianie ogrodu jest tak ważne?

Rośliny są jak człowiek – potrzebują wody, by przeżyć. Bez wody dla roślin nawet najlepsze maszyny ogrodnicze okażą się bezużyteczne. Dlatego, kiedy w ciągu roku opady deszczu są znikome, w szczególny sposób trzeba zadbać o nawadnianie, ponieważ gleba jest sucha. Kiedy rośliny nie będą miały dostępu do wody, zaczną tracić swą intensywność, aż w końcu uschną. A nie o to w prowadzeniu ogrodu chodzi. Nie musisz mieć swojego ogrodu, by to zauważyć. Wystarczy przyjrzeć się trawnikom, które w okresie suszy nie są nawadniane – żółkną.

Małe ogródki wystarczy nawadniać za pomocą konewki lub węża ogrodowego, które możesz kupić w sklepach sprzedających artykuły ogrodnicze. Jednak przy dużym ogrodzie ten sposób nie sprawdzi się, ponieważ będzie to zbyt czasochłonne.

Jak prawidłowo nawadniać ogród?

Przede wszystkim poznaj swoje rośliny. Jedne potrzebują więcej wody, inne mniej. Jeżeli masz do podlania większą powierzchnię, warto zainwestować w zraszacze, które możesz zakupić przez internetowy sklep rolniczy. Zraszacze to dobre rozwiązanie, ponieważ dzięki nim będziesz mógł nawodnić np. trawnik, nie musząc robić tego osobiście.

Pamiętaj, że odpowiednio nawodnione rośliny prezentują się ładnie i będziesz mógł cieszyć się nimi znacznie dłużej niż wtedy, kiedy będziesz zaniedbywać podlewanie.

Dobrym pomysłem jest zainwestowanie w zbiornik na deszczówkę. Wodą, którą zbierzesz w ten sposób, można podlewać rośliny.

konewka

Nawadnianie to nie wszystko!

Nawadnianie jest podstawą, ale należy pamiętać o innych czynnościach pielęgnacyjnych. Odpowiedni nawóz i nasłonecznienie przyczynią się do odpowiedniego rozwoju roślin. Pamiętaj, by wyposażyć się w odpowiednie narzędzia ogrodnicze ręczne, dzięki którym będziesz spulchniać glebę czy przycinać krzewy.

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z ogrodnictwem i nie wiesz, jakich narzędzi ogrodniczych ręcznych będziesz potrzebował, to zrób listę czynności, które musisz wykonać, a następnie zrób listę narzędzi ogrodniczych, które umożliwią Ci te prace. To dobry sposób na to, by nie przesadzić z zakupami. Szkoda wydać pieniądze na narzędzia, które potem okażą się nam nie potrzebne, ponieważ wystarczą nam te podstawowe. A jeżeli coś się zepsuło, będziesz musiał przeglądnąć w sklepie części ogrodnicze i kupić te, których potrzebujesz.

W internetowym sklepie rolniczym możesz zakupić także części do maszyn ogrodniczych. Maszyny w ogrodnictwie znacznie ułatwiają pracę człowieka, więc jeżeli masz duży ogród, warto w takie maszyny zainwestować.

You May Also Like