Kraina lodu, czyli jak dbać o ogród zimą

Styczeń i luty to bardzo często najzimniejsze miesiące w roku. Nasze podwórka i ogrody, które wiosną i latem zapierają dech w piersi widokami przepełnionymi paletą barw i różnorodnością kwiatów i krzewów są w tym okresie zaśnieżone i oblodzone. Ziemia na działkach ogrodowych marznie – a przez to bardzo często nasze ukochane rośliny marnieją w oczach. Wiele osób myśli, że w okresie zimowym można zapomnieć o obowiązkach związanych z pracą w ogrodzie – chcąc jednak zapewnić roślinom prawidłowy rozwój, trzeba je pielęgnować przez cały rok. Podczas gdy piękne ogrody zamieniają się w wielką krainę lodu, każdy z nas może wykonać kilka łatwych prac przy pomocy akcesoriów ogrodniczych, które pomogą przetrwać zimę wszelkim roślinom.

ZIMOWE PRZYCINANIE DRZEW I KRZEWÓW

Dla miłośników ogrodnictwa zima to przede wszystkim czas, aby rozpocząć przycinanie drzew i krzewów na działkach, doglądać i zakładać ochrony na zimujące rośliny, czy też przygotować się do następnego sezonu i zaplanować nowe grządki i sadzonki, które zostaną posadzone wiosną. Jest to dobra okazja do wyczyszczenia i przygotowania do pracy wszelkich potrzebnych części maszyn ogrodowych czy poszczególnych części do kosiarek, wyregulowania i naostrzenia narzędzi ogrodniczych – w tym także tych ręcznych. Przy pomocy różnorodnych maszyn ogrodniczych łatwo można pozbyć się uschniętych gałęzi, opadniętych liści czy dzikich pędów, które za bardzo się rozrosły.

OSŁONKI OCHRONNE DLA ROŚLIN

Oprócz lodu i zmarzniętej ziemi głównym zagrożeniem dla roślin jest przede wszystkim ciężki, nasiąknięty wodą śnieg. Taka zalegająca biała góra w ogrodzie może zdeformować bądź połamać nasze rośliny. W tej sytuacji warto osłonić cenne kwiaty i krzewy foliową osłonką, obwiązać je sznureczkiem i odgarniać sadzonki spod ciężkich pokryw śnieżnych. Należy pamiętać jednak, że pod osłonkami nasze rośliny mogą pobudzić się do wzrostu – warto sprawdzić, czy nie nabrzmiewają nowe pąki, aby w razie takich przypadków zdjąć osłonki.

ZABAWA W ARANŻACJĘ OGRODU

Podczas zimy czas wykorzystujemy na pielęgnację wszelkich maszyn ogrodowych i ich części – kosiarki, narzędzia i akcesoria ogrodowe ręczne o mniejszych gabarytach jak i elektryczne i spalinowe maszyny do pielęgnacji roślin i trawników – jednak warto go także wykorzystać na spokojne przemyślenia i aranżację wiosenną naszego ogrodu. Przesadzanie roślin, utworzenie nowych rabat z oryginalnymi odmianami kwiatów i krzewów można kreatywnie zaplanować w czasie, gdy stała ekspozycja ogrodowa jest doglądana podczas zimowania. Inspiracje bardzo często można znaleźć na stronach internetowych sklepów rolniczych, warto także przeglądać blogi o tematyce botanicznej oraz czytać kształcące artykuły ogrodnicze.  Sklepy internetowe – zarówno sieciowe marki z maszynami ogrodniczymi czy z szeroką ofertą rolniczą – coraz częściej oferują porady specjalistów, którzy pomogą nam w aranżacji ogrodów, pielęgnacji roślin (w tym także akcesoriów, które o nie dbają), wyborze odpowiednich narzędzi do naszej pracy czy po prostu zaoferują profesjonalny serwis wszelkich maszyn ogrodowych i części do kosiarek.

You May Also Like