Wymiana łańcucha tnącego, stanowiącego jedną z podstawowych części ogrodniczych pilarki spalinowej może wydawać się bardzo prostą czynnością, w której nawet osoba nigdy nie mająca styczności z tego typu maszyną ogrodniczą byłaby w stanie sobie z tym poradzić. Jest to jednak mylne założenie, gdyż jest to proces dość czasochłonny, wymagający precyzji i jednocześnie cierpliwości podczas samej wymiany. Od prawidłowo przeprowadzonej wymiany łańcucha tnącego jak i zakupu wysokiej jakości pozostałych akcesoriów do ogrodu zależy bowiem dalsza efektywna praca pilarki. Poniżej zostanie przedstawione w jaki sposób oraz kiedy najlepiej dokonać wymiany łańcucha w pilarce spalinowej.
Jak w odpowiedni sposób wymienić łańcuch w pilarce spalinowej?
Wymianę wadliwego bądź źle działającego już łańcucha należy najpierw zacząć od ustawienia całej pilarki spalinowej na stabilnej powierzchni, tak aby podczas procesu wymiany łańcucha pozostała część pilarki nie zsunęła się i nie uderzyła o ziemię. Następnie należy zwolnić hamulec pilarki oraz rozpocząć odkręcanie śrub pokrywy mechanizmu napędowego łańcucha i tym samym poluzować łańcuch przez przekręcenie śruby mechanizmu napinającego.
Potem z kolei należy zdjąć pokrywę, a następnie sam łańcuch z prowadnicy i ją zdemontować. Wówczas możemy całkowicie usunąć wadliwy łańcuch z pilarki, a montaż nowego możemy zacząć od ustawienia prowadnicy. Po odpowiednim zamontowaniu prowadnicy można zamontować nowy łańcuch jednocześnie pamiętając o umieszczeniu go zgodnie z kierunkiem jego prawidłowego ruchu (jest on oznakowany strzałkami na ogniwach tnących oraz mechanizmie sprzęgła). W późniejszym etapie należy ponownie nałożyć pokrywę tym samym nie zapominając o podłączeniu dźwigni hamulca poprzez lekkie dokręcenie jej nakrętkami. W celu przystąpienia do naciągania łańcucha w tej maszynie ogrodniczej należy pokręcić śrubę regulacyjną i sprawdzić czy w odpowiedni sposób jest ona naciągnięta.
Jeśli prawidłowo został dokonany proces wymiany łańcucha w tego typu maszynie ogrodniczej sam łańcuch powinien bez większych problemów unieść się nad prowadnicę na wysokość ok. 5 do 10 milimetrów. Wówczas można mieć pewność, że cała wymiana została dobrze przeprowadzona. Ostatecznie możemy przystąpić do procesu cięcia naszym narzędziem ogrodniczym, jednocześnie sprawdzając przez ok. 30 pierwszych minut od wymiany stan naciągnięcia łańcucha (czy nie jest on zbyt obluzowany).
Kiedy dokonać wymiany łańcucha w pilarce spalinowej?
Istnieje kilka sposobów na szybkie zweryfikowanie czy już należy dokonać wymiany łańcucha w pilarce spalinowej. Zaliczają się do nich:
- Upływ okresu gwarancji producenta- wówczas możemy spodziewać się, że pilarka będzie się zacinać lub w ogóle przestanie pracować, dlatego warto sprawdzić stan łańcucha i w ostateczności wymienić go na lepszy model;
- Zacinanie się pracy pilarki spalinowej- jeśli pilarka podczas krótkiego czasu używania ok.5-10 minut co chwile zacina się i nie chce dobrze pracować, może to skutkować zużytym łańcuchem wymagającym wymiany.
Dodatkowo, warto co około 3-4 miesiące sprawdzać ogólny stan techniczny pilarki, zwłaszcza jeśli jest ona używana przez długi okres. Wówczas może się ona szybko zużyć, przez co łańcuch będzie wymagał wymiany. Jeśli jednak regularnie sprawdzamy stan pilarki oraz napięcia samego łańcucha, można mieć pewność, iż będzie ona służyła przez długi czas. Co więcej, wszelkie niesprawne bądź zużyte części do maszyn ogrodniczych takich jak pilarka spalinowa, możemy kupić zarówno w sklepie stacjonarnym z artykułami ogrodniczymi jak i w wielu internetowych sklepach rolniczych, gdzie spora liczba części do kosiarek i części do innych maszyn ogrodniczych jest dostępna w atrakcyjnych cenach.