Jaka długość noża do kosiarki trawnikowej?

Wybór odpowiedniego noża do kosiarki trawnikowej, wbrew pozorom jest bardzo ważną decyzją. To od niej zależy, czy w nadchodzącym sezonie ogródkowym będziemy kosić trawę z przyjemnością. Odpowiednio dobrany nóż do kosiarki jest gwarancją, nie tylko komfortu pracy, ale również bezpieczeństwa. Dlatego nóż i inne części do maszyn ogrodniczych powinny być dobrane z odpowiednią starannością oraz dokładnością. Dobrze dobrany nóż posłuży dłużej, dzięki czemu jego wymiana i konserwacja będzie mogła być przeprowadzana w dłuższych odstępach czasowych. 

Czym kierować się przy wyborze noża do kosiarki trawnikowej?

Aby zdecydować się na odpowiednie noże do kosiarek, należny zwrócić uwagę na kilka najważniejszych parametrów. Pierwszym punktem powinno być sprawdzenie producenta i modelu kosiarki, którą używamy. Wszystkie dostępne części do kosiarek, w swoich opisach mają wymienione modele, z którymi są kompatybilne i w których mogą służyć jako zamiennik. Jeśli na starym nożu zachowany jest oryginalny numer części, to może być pomocna informacja. Chociaż czasem zdążają się sytuacje, gdzie producent modyfikuje dany model nie zmieniając jego numeru. Dlatego ta informacja nie  może być jedynym wyznacznikiem. Bardzo ważnym aspektem jest długość noża. Aby prawidłowo dokonać pomiaru należy zmierzyć go po przekątnej. Różnica akceptowalna to 2 mm, najczęściej wynika ona z błędu pomiaru. Części ogrodnicze z większą różnicą rozmiaru mogą uszkodzić maszyny ogrodnicze podczas pracy. Kolejnym ważnym elementem jest kształt otworu – najczęściej spotykany to okrągły, jednak zdarzają się również noże o nie kulistym kształcie otworu. Średnica i rozstaw otworów bocznych może mieć znaczenie przy części modeli. Należy sprawdzić, czy w danym urządzeniu jest element, który wpasowuje się w te otwory. Jeśli nie, to ten punkt można pominąć. W innym przypadku należy zwrócić uwagę na ich dopasowanie. Dla ułatwienia pracy oraz zwiększenia jej efektywności zdecyduj się na wybór noży posiadających funkcję mulczowania. Te modele najłatwiej jest rozpoznać poprzez sprawdzenie, czy ostrze jest delikatnie wygięte. Kolejnym ważnym aspektem, który ułatwia pracę, jest opcja zbierania trawy do kosza. Jest to funkcja, którą posiada 90 procent noży dostępnych na rynku, ale warto zwrócić na nią uwagę i sprawdzić, czy aby na pewno wybrany model nie znajduje się w tych 10 procentach. Jest to funkcja, która znacznie podnosi komfort użytkowania.

trawa

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów noży do kosiarek. Popularne, internetowe sklepy rolnicze deklarują, że jest ich około 500. To sprawia, że podczas dokonywania wyboru należy być ostrożnym i dokładnym. Większość firm i sklepów oferuje zamówienie konkretnego modelu w przypadku jego braku na stanie. Do zakupu nie musisz koniecznie posiadać pełnych informacji na temat modelu i wymiarów, ale im więcej podasz dokładnych danych na temat modelu kosiarki i samego noża, tym szybciej uzyskasz odpowiedni sprzęt.

You May Also Like