Jak wybrać nóż do kosiarki spalinowej?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór noży do kosiarek, które różnią się nie tylko parametrami, ale i jakością. Należy jednak pamiętać, że nawet najlepszy element tnący z czasem się zużyje i konieczny będzie zakup nowego. Wówczas warto zwrócić uwagę na sprawdzone części zamienne od renomowanych producentów, które są w rolniczych sklepach internetowych. Jak wybrać odpowiedni nóż do kosiarki? Jakie parametry są najważniejsze? Co jest dostępne na rynku? Kilka wskazówek w dalszej części naszego artykułu.

Solidne noże do kosiarki

Wbrew pozorom nie jest tak łatwo dobrać odpowiedniej jakości nóż do kosiarki elektrycznej lub spalinowej. Każdy producent montuje w swoich maszynach noże własnego projektu, co jednak nie oznacza wcale braku możliwości zastosowania zamiennika. Trzeba jednak bardzo skrupulatnie sprawdzać komponenty pod względem specyfikacji technicznej, aby kupić element idealnie dopasowany do potrzeb konkretnego sprzętu. W sklepach rolniczych online zawsze można skorzystać z fachowego doradztwa pracowników, którzy pomogą w zakupie odpowiedniego noża do kosiarki. Najważniejsze jest to, aby miał on podobną długość do starego modelu, takie same otwory montażowe i właściwy profil. Pozostałe różnice nie są aż tak ważne. 

Na co zwracać uwagę przy wyborze noża do kosiarki?

Jak już zostało wspomniane, w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na długość noża do kosiarki. Należy go zmierzyć po przekątnej — od lewej do prawej krawędzi. Różnica w długości nowego noża nie może przekraczać 1 cm w stosunku do starego. Odstęp natomiast nie powinien być mniejszy niż 1,5 cm. Jeśli chodzi o zakres długości uniwersalnych ostrzy, najbardziej popularne są rozmiary: 15″, 16″, 17″, 18″, 19″, 20″, 21″ i 22″. Produkty mają identyczne szerokości i grubości, które wynoszą odpowiednio 5,6 centymetrów i 3 milimetry.

Proces zakupu wymaga skontrolowania wewnętrznego otworu montażowego. Musi on być taki sam jak średnica śruby napędowej. Ułatwieniem jest zestaw złączek redukcyjnych, które mają różne średnice. Prostokątne otwory boczne z krawędziami zaokrąglonymi wpływają na dopasowanie noża do kosiarki z piastami o rozstawie bocznych wypustek między 45-80 mm.

Rodzaje noży do kosiarek spalinowych

Wyróżniamy następujące rodzaje noży do kosiarek spalinowych:

  • noże profilowane — mają dodatkowe wygięcie łopatek, dlatego pozwalają wytwarzać większą siłę odśrodkową podczas koszenia. Dzięki temu trawa jest wyrzucana ze sporą siłą. Znajdują zastosowanie w kosiarkach z tylnym koszem, do którego trafia skoszona trawa.
  • noże proste — bazują na prostym profilu, który ma lekko wygięte końce. To dobra opcja do kosiarek bez kosza zbierającego, gdyż tutaj występuje mniejsza siła odrzutu.
  • noże profilowane lub proste z funkcją mielenia (mulczowania) — mają ząbkowane brzegi, które kierują przepływ powietrza pod korpus urządzenia. Wirująca trawa jest mielona, zanim spadnie na ziemię.

Dla kupujących liczy się zarówno jakość noży do kosiarek spalinowych, jak i ich atrakcyjna cena. Dlatego właśnie coraz częściej produkty tego typu zamawiane są w internetowych sklepach rolniczych, które zapewniają nie tylko szeroki wybór produktów, ale również sprawną wysyłkę towarów oraz fachowe doradztwo.

You May Also Like