Jak konserwować kosiarkę elektryczną?

Kosiarki to jedne z najważniejszych sprzętów, niezbędnych do pracy w ogrodzie. Nie ma znaczenia to, jaki model posiadamy, o każdy sprzęt należy właściwie zadbać, wówczas kosiarka pozostanie na długi czas sprawna.

Bezpieczeństwo w trakcie serwisu kosiarki

Kosiarkę elektryczną przed przystąpieniem do zabiegów konserwacyjnych należy odłączyć od zasilania. W celu dokładnego wyczyszczenia kosiarki elektrycznej możemy użyć:

  • wilgotnej szmatki oraz wody
  • szczotki, najlepiej z twardego włosia
  • sprężarki powietrza

Jak przeprowadzić konserwację kosiarki elektrycznej?

 

  1. Odłącz przewód zasilający od gniazdka elektrycznego.

 

  1. Dokładnie wyczyść całą maszynę.

 

Najpierw sprawdź stan przewodu zasilającego i gniazda przyłączeniowego. W przypadku jakichkolwiek otarć i nacięć należy od razu oddać maszynę do serwisu. Uszkodzone kable stanowią duże zagrożenie, zarówno dla nas, jak i kosiarki, która mogłaby ulec awarii w trakcie pracy. Warto sprawdzić także mocowanie silnika, aby dokręcić luźne nakrętki i śruby. Przed przystąpieniem do czyszczenia należy także przetestować wyłącznik elektryczny. Po sprawdzeniu stanu kosiarki, konserwację zacznij od dokładnego wyczyszczenia na początku samej obudowy urządzenia i wewnętrznej jego strony, z zalegającej zaschniętej trawy i pozostałych zanieczyszczeń. Jeśli zaistnieje potrzeba wymiany pewnych części w maszynie, wszystkie potrzebne części do kosiarek znajdziesz w internetowych sklepach rolniczych. Internetowy sklep rolniczy oferuje także same kosiarki elektryczne, maszyny ogrodnicze, narzędzia ogrodnicze ręczne, artykuły ogrodnicze.

 

  1. Wyczyść noże kosiarki

 

Wyczyść dokładnie noże kosiarki z zalegającej trawy i innych zanieczyszczeń. Do tego celu możesz wykorzystać mokrą szmatkę, następnie pozostaw je aż do całkowitego wyschnięcia. W trakcie czyszczenia noży, należy sprawdzić ich stan techniczny, jeśli nie są one wystarczająco naoliwione albo stępione, wówczas należy oddać kosiarkę do serwisu. Niewłaściwie wyważone noże mogą być powodem uszkodzenia silnika. Dobrej jakości noże do kosiarek zakupić można w zaufanym, internetowym sklepie rolniczym.

Konserwacja kosiarki elektrycznej przed użyciem, po użyciu oraz po sezonie

Nawet w przypadku, kiedy po skończonym sezonie dokładnie oczyściliśmy kosiarkę do trawy, przed rozpoczęciem kolejnego sezonu należy jeszcze raz ocenić stan techniczny maszyny.  Po każdym skoszeniu trawy, należy dokładnie wyczyścić całe urządzenie, powinno być to oczywistym procesem o którym nie należy zapominać. Przed schowaniem kosiarki warto sprawdzić, czy w maszynie nie zalega kurz, grudki ziemi oraz resztki trawy. Czyszczenie bardzo zaschniętych zabrudzeń jest trudne i wymaga od nas poświęcenia o wiele większej ilości czasu. Pominięcie czyszczenia kosiarki po każdym użyciu, może także powodować awarie maszyny. Nie konserwowany sprzęt ulegnie zbyt szybkiemu zużyciu.

 

Jeśli zamierzasz zadbać o swój ogród, pamiętaj także o odpowiedniej konserwacji maszyn ogrodniczych. Kosiarki elektryczne dobrych marek znajdziesz w internetowych sklepach rolniczych. Zakupisz tam także noże do kosiarek, narzędzia ogrodnicze i części do kosiarek elektrycznych. Każdy dobry, internetowy sklep ogrodniczy posiada także wszystkie niezbędne akcesoria do ogrodu.

You May Also Like