Jak dobrać żyłkę do podkaszarki i kosy?

Najważniejszym elementem układu tnącego podkaszarki oraz kosy jest żyłka tnąca. To właśnie od niej zależy tempo oraz jakość koszenia. Dlatego Najważniejszym elementem układu tnącego podkaszarki oraz kosy jest żyłka tnąca. To właśnie od niej zależy tempo oraz jakość koszenia. Dlatego tak ważne jest, aby żyłka była dobrana w sposób prawidłowy. Czym zatem kierować się wybierając żyłkę tnącą? tak ważne jest, aby żyłka była dobrana w sposób prawidłowy. Czym zatem kierować się wybierając żyłkę tnącą?

Średnica żyłki nylonowej

Najczęściej stosowanym rodzajem żyłki tnącej jest żyłka nylonowa. Jest bardzo skuteczna, a do tego nie droga. Żyłki posiadają jednak różne średnice. Ważne jest zatem, aby do posiadanej podkaszarki lub kosy dobrać żyłkę o odpowiedniej średnicy. W przypadku podkaszarek zawsze podana jest informacja o maksymalnej średnicy żyłki jaka może być zastosowana w konkretnym urządzeniu. Bardzo ważne jest, aby zawsze przestrzegać tej informacji. Zastosowanie innej średnicy żyłki może znacząco wpłyną na jakość koszenia. Co ważne, może to także spowodować uszkodzenie podkaszarki. Zastosowanie grubszej żyłki niż tę, którą zaleca producent może znacząco zmniejszyć prędkość obrotową. Żyłka bowiem będzie stawiać większy opór powietrzu. Skutek będzie taki, że podkaszarka nie będzie ciąć roślin, a po prostu je wręcz wyrywać z ziemi. Średnica żyłki ma także wpływ na jej zastosowanie. Te o mniejszej średnicy najlepiej sprawdzają się przy koszeniu małych roślin i niewielkiej trawy. Grubsze żyłki stosuje się w celu wykoszenia np. chwastów.

Kształt żyłki tnącej

Żyłki tnące to szczególne artykuły ogrodnicze. Dostępne są także w różnych kształtach. Głównie wyróżnia się trzy rodzaje przekrojów żyłek. Mowa tu o przekroju okrągłym, kwadratowym oraz w kształcie gwiazdy. Żyłki okrągłe charakteryzuje to, iż zużywają się one zdecydowanie najwolniej. Ich wadą natomiast jest to, iż są one mniej skuteczne w porównaniu z żyłkami kwadratowymi i wielokątnymi. Żyłki kwadratowe i gwiaździste zużywają się szybciej, jednak dużo lepiej radzą sobie z chwastami i niewielkimi zaroślami.

Materiał wykonania

Części do kosiarek muszą być wykonane z odpowiedniego materiału. Tak samo jest w przypadku żyłek tnących. Jak wspomniano, najczęściej wykorzystuje się żyłki nylonowe. Jednak różne są jakości nylonu, z którego żyłka została wykonana. Warto jest tu postawić na jakość. Tym bardziej, że każdy internetowy sklep rolniczy posiada ich szeroką ofertę. Jeśli nylon będzie słabej jakości wówczas żyłka może się szybko zrywać. Oznaczać to będzie konieczność częstej wymiany żyłki na nową. Zdecydowanie lepiej jest zatem zakupić żyłkę nylonową wysokiej jakości. Taki zakup może być nieco droższy, ale szybko się zwróci.

Żyłki specjalistyczne do koszenia trawy

Żyłki specjalistyczne

Oprócz typowych i standardowych żyłek tnących na rynku dostępne są także żyłki specjalistyczne. Różnią się one od tych tradycyjnych przede wszystkim głośnością pracy. Wszystko poprzez zastosowanie specjalnego splotu. Dzięki niemu żyłka pracuje ciszej. Wybrać można także żyłkę, która wzmocniona jest cząstkami aluminium. Jest ona przydatna przede wszystkim podczas koszenia dużych i dzikich zarośli. Na koniec wspomnieć można jeszcze o żyłkach z rdzeniem metalowym, które charakteryzuje bardzo rzadkie zrywanie się. Akcesoria i części do maszyn ogrodniczych są różne. Ważne, aby wybrać taką żyłkę, która najlepiej będzie odpowiadać naszym oczekiwaniom.

You May Also Like