Jak chronić stalowe przęsła ogrodzeniowe przed korozją?

Nowoczesna architektura coraz częściej wymaga na inwestorach wykonywanie przęseł ogrodzeniowych ze stali. Cieszą się one dużą popularnością, bo zapewniają trwałość i piękny wygląd. Jedyną wadą takiego rozwiązania jest podatność na korozję, która sprawia, że metalowe przęsła muszą zostać odpowiednio zabezpieczone, by wytrwać przez kilka kolejnych lat bez potrzeby konserwacji. Co zrobić, by nasze stalowe ogrodzenie cieszyło pięknym wyglądem przez wiele następnych lat?

Ocynk i lakierowanie zapewni długowieczność

Przęsła ogrodzeniowe są elementami stale narażonymi na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Deszcz, mróz czy stałe działanie promieni UV, to wszystko sprawia, że każdy materiał prędzej czy później ulega sporej degradacji. To właśnie dlatego każde przęsło przed zamontowaniem jest odpowiednio zabezpieczane antykorozyjnie. Różnego rodzaju powłoki mają zabezpieczyć stal przed korozją, a samo ogrodzenie przed blaknięciem i odpryskami lakieru.

Pierwszym etapem zabezpieczenie stalowych elementów, z których zbudowane będzie nasze ogrodzenie, jest jego cynkowanie. Proces ten polega na pokryciu stalowych powierzchni cienką warstwą cynku. Ma on chronić stal przed korozją i stosowany jest równie często w przemyśle motoryzacyjnym. Cynkowanie charakteryzuje się wysoką skutecznością i zabezpiecza ogrodzenie przed rdzą na długie lata.

Aby dopełnić ochrony, należy zadbać o odpowiednie malowanie. Najpierw stosuje się podkład antykorozyjny, który w kolejnym etapie przykrywany jest lakierem właściwym. Ma on za zadanie zapewnić pożądany kolor i jest kolejną warstwą zabezpieczającą metalową powierzchnię przed działaniem wody.

Jak naprawić odpryski na ogrodzeniu stalowym?

Każde stalowe ogrodzenie prędzej lub później ulega delikatnym uszkodzeniom mechanicznym. Wszelkiego rodzaju otarcia i odpryski należy na bieżąco naprawiać, by nie dopuścić do powstania ognisk korozji. Aby tego dokonać potrzebna będzie farba w sprayu do metalu, której kolor należy dopasować do naszego ogrodzenia.

Powierzchnię do malowania należy oczyścić z zanieczyszczeń. Jeśli pojawiła się już rdza, musimy ją starannie wyczyścić. Jeżeli pominiemy ten etap, to farba nałożona na metal bardzo szybko odpadnie, a my będziemy mieli do wykonania kolejne poprawki. Sąsiadujące powierzchnie koniecznie trzeba dobrze zabezpieczyć, malowanie elementów ogrodzeniowych na wietrze może sprawić, że wyrządzimy sporo szkód, oklejmy więc całą powierzchnię nieprzeznaczoną do malowania folią.

Po odpowiednim przygotowaniu powierzchni i zabezpieczeniu sąsiednich elementów wymagana będzie farba w sprayu do metalu, którą nanosimy na uszkodzoną powierzchnię. Ważne, by nie stosować długotrwałego nanoszenia a rozpylać spray subtelnymi ruchami. Lepiej położyć jednorazowo cieńszą warstwę, którą następnie powielamy, niż jednorazowo nakładać grubą powłokę, która będzie wyglądać mało estetycznie. Co gorsza, spowoduje złe schnięcie, a to może sprawić, że farba po prostu odpadnie.

Ogrodzenie stalowe warto systematycznie przeglądać i w przypadku zauważenia odprysków warto wykonać niewielkie zaprawki z wykorzystaniem farby do metalu. Zabezpieczy to przęsła przed wilgocią i rdzewieniem na długie lata.

You May Also Like