Farby do maszyn rolniczych i ogrodniczych

Maszyny rolnicze i ogrodnicze, ze względu na intensywne warunki pracy oddziałujące na ich zewnętrzne czynniki, wymagają odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji. Coraz częściej wykonywanym zabiegiem konserwującym jest malowanie maszyn specjalnymi farbami. Farba do maszyn rolniczych i ogrodniczych zapewnia odpowiednią ochronę i skutecznie pielęgnuje karoserię ciągników, kombajnów i innych maszyn rolniczych.  

Malowanie maszyn rolniczych i ogrodniczych – dlaczego warto?

Podczas intensywnych prac rolnych lub ogrodowych maszyny narażone są na długotrwałe działanie różnych czynników zewnętrznych, które negatywnie wpływają na elementy metalowe czy karoserię. Do czynników tych należą przede wszystkim:

  • promieniowanie UV,
  • zmienne temperatury, 
  • niekorzystne warunki atmosferyczne (deszcz, śnieg, wilgoć),
  • kontakt z silnymi środkami chemicznymi (nawozy, oleje, smar).

Dlatego właśnie w celu zabezpieczenia elementów zewnętrznych przed niszczeniem i korozją, warto pomalować części ogrodnicze oraz części maszyn rolniczych specjalną farbą. 

Farba do maszyn rolniczych i ogrodniczych – jaką wybrać?

Wybór odpowiedniej farby jest kluczowy, jeśli chodzi o sam proces malowania maszyn. Ważne, aby wybrać produkt, który najlepiej pasuje do specyfiki wykonywanej przez urządzenie pracy i warunków, w jakich pracuje. Specjalistyczne farby do malowania maszyn dostępne na rynku to farby emaliowe o specjalnych właściwościach. 

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na farby, które zapewniają uzyskanie powłoki o wysokich właściwościach mechanicznych, odpornych na działanie czynników atmosferycznych i chemicznych. W celu uzyskania lepszego efektu warto dodatkowo wykorzystać utwardzacz. 

Farby do maszyn rolniczych cechują się wysoką odpornością na wodę, działanie olejów i smarów, a w połączeniu z odpowiednim podkładem wykazują działanie antykorozyjne. Dodatkowo na rynku dostępne są w wielu wariantach kolorystycznych, zapewniając przy tym doskonałe walory estetyczne. 

Malowanie maszyn rolniczych i ogrodniczych – jak się przygotować?

Przed nałożeniem farby do maszyn ogrodniczych należy odpowiednio przygotować podłoże. W tym celu trzeba pozbyć się starej powłoki i przygotować grunt używając do tego specjalnego podkładu. Podkład zabezpiecza przed korozją oraz zwiększa przyczepność powłoki do podłoża.

kosiarka

Po nałożeniu podkładu i wyschnięciu można przystąpić do nakładania farby. Najlepiej nałożyć minimum dwie warstwy farby, aby uzyskać satysfakcjonujący efekt. Malowanie najlepiej jest przeprowadzać w ciepły oraz bezdeszczowy dzień. Za najbardziej optymalną temperaturę uznaje się około 20 stopni. 

Malowanie maszyn rolniczych czy ogrodniczych należy przeprowadzać w miarę regularnie, jednak jednoznacznym sygnałem o konieczności renowacji jest występowanie korozji. Specjalne farby dostępne są między innymi w internetowych sklepach rolniczych czy hurtowniach i sklepach stacjonarnych. Tego typu farby nadają się nie tylko do malowania traktorów czy ciągników, ale również części do maszyn ogrodniczych czy rolniczych.

You May Also Like