Rolnik w swojej codziennej pracy jest narażony na występowanie wielu niekorzystnych zjawisk, które wpływają negatywnie na jego zdrowie. Na wiele czynników zewnętrznych człowiek nie ma wpływu, ale w przypadku siedzenia do ciągnika można i warto zadbać o swój komfort, prawidłową pozycję podczas pracy i ergonomię. To ważne dla każdego operatora sprzętu rolniczego, gdyż w ten sposób można uniknąć problemów ze zdrowiem, które, nawet jeśli nie ujawnią się teraz, z całą pewnością dadzą o sobie znać w przyszłości.
Jaki powinien być fotel do ciągnika?
Komfort podczas jazdy traktorem wpływa bezpośrednio na uczestników ruchu drogowego, zwiększa poziom bezpieczeństwa i skuteczność działań podejmowanych przez rolnika. Dlatego warto zadbać, aby siedzenie do ciągnika było jak najlepiej dopasowane do jego użytkownika. Co to oznacza w praktyce?
- Powinno być wyprofilowane, czyli ustawione zgodnie z pozycją ciała kierowcy. Fotel nie może napierać na plecy, a jednocześnie powinien zbyt luźno przylegać do ciała.
- Warto korzystać z zagłówków i podłokietników, które stabilizują pozycję ciała.
- Przed zakupem fotela lub jego wymianą, warto sprawdzić jego wysokość i porównać ją z rozmiarami operatora. Im lepsze dopasowanie do linii pleców, tym większa ergonomia i komfort pracy.
Jeśli siedzenie spełnia wszystkie wymagania kierowcy i jest zbudowane zgodnie z zasadami ergonomii, to ciało łatwiej zniesie wszelkie niedogodności na drodze. Dolegliwości kręgosłupa najczęściej odzywają się po szczególnie intensywnej, wielogodzinnej pracy w uciążliwych warunkach. Na szczęście można łatwo zmniejszyć szkodliwe oddziaływanie negatywnych zjawisk.
Co dzieje się z kręgosłupem, jeśli siedzenie jest niewygodne?
Dobór odpowiedniego siedzenia do ciągnika ma bezpośredni wpływ na kondycję pleców. Wydawać by się mogło, że to dźwiganie ciężarów jest najbardziej obciążające, tymczasem okazuje się, że długotrwałe przebywanie w niewygodnej pozycji może mieć równie szkodliwy wpływ na zdrowie. Ogólnie pozycja siedząca nie jest zbyt korzystna dla człowieka, a jeszcze bardziej szkodzimy sobie siedząc na nieodpowiednim siedzisku. Dlaczego?
- Można przyjąć, że pozycja stojąca obciąża kręgosłup w 100%.
- Siadanie w pozycji wyprostowanej przeciąża plecy w 150%.
- Niewygodna pozycja w fotelu to około 200% balastu dla kręgosłupa.
Warto także wspomnieć, że kabina ciągnika nie pozwala na zmianę pozycji ciała. Wymaga także ciągłego skupienia i napiętej pracy wielu różnych mięśni. Po kilku godzinach pracy w sztywnej pozycji może pojawić się sztywność karku, głowy oraz szyi. Wieloletnie zaniedbania prowadzą do powstawania zwyrodnień, które są nieodwracalne i wpływają na cały organizm.
Siedzenie do ciągnika – najważniejsze rodzaje
Siedzenia do ciągnika są tworzone głównie w oparciu o dwa rodzaje technologii:
- amortyzowane pneumatycznie – są praktycznie nieodczuwalne dla pleców. Każdy, nawet najmniejszy wstrząs jest pochłaniany przez mechanizm siedzenia.
- zabezpieczane mechanicznie – są tańsze od pneumatycznych. Charakteryzują się dużą trwałością i wysoką jakością.
Siedzenia, podobnie jak inne części rolnicze można zamawiać w internetowych sklepach rolniczych.