Deszczomierz w ogrodzie – do czego służy i jak go używać?

Susza to bardzo ważny temat, który co roku dotyka wszystkich rolników. Mało deszczu to duże kłopoty dla osób zajmujących się uprawą roli czy ogrodów. Los roślin ma duży związek właśnie z klimatem czy pogodą. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zakup prostego deszczomierza. Urządzenie to może znacznie pomóc. 

Mierzenie deszczu 

Warto posiadać w swoim ogrodzie profesjonalny deszczomierz. Jest to urządzenie, które pozwala na dokonanie szczegółowych pomiarów ilości opadów, które spadły w danym miejscu przez określony czas. Zazwyczaj poziom wody można określić w milimetrach, a wynik podaje się w metrach kwadratowych. 

Wielu ogrodników używa ręcznych deszczomierzy, które mają bezpośredni odczyt. Lepszym rozwiązaniem są mierniki, które posiadają elektroniczne czujniki umożliwiające zbieranie danych w sposób ciągły z możliwością zdalnej kontroli. 

Używanie miernika deszczu 

Używanie miernika deszczu jest bardzo praktyczne i chętnie wykorzystywane przez rolników i ogrodników. Warto zaznaczyć, że dane mogą zawierać niewielkie błędy, jednak zwykle nie wpływają one bezpośrednio na interpretację wyniku końcowego. Warto jednak pamiętać o najważniejszych zasadach, dzięki którym użytkowanie deszczomierza będzie bardziej dokładne. 

Przede wszystkim należy określić, gdzie dokładnie będzie się znajdował miernik. Deszczomierz powinien być zamontowany 0,5 do 2 metrów od podłoża, na terenie płaskim i otwartym (z daleka od wszelkich ścian i schronień). Wyniki pomiaru mogą zostać także delikatnie sfałszowane przez drzewa znajdujące się w pobliżu. Warto także mieć na uwadze to, że spadające liście mogą zablokować lejek. 

Dlaczego warto zainwestować w miernik deszczu?

Deszczomierz jest bardzo cennym urządzeniem. Dzięki niemu ogrodnik, może interpretować wyniki opadów deszczu w krótszej lub dłuższej perspektywie. Jest to bardzo ważne, ponieważ samo obserwowanie śladów deszczu nie wystarczy i nie pozwoli określić ile opadów spadło. 

W krótkotrwałym czasie, obserwowanie wyników pomiarów może pozwolić na ocenę dokładnej potrzeby nawadniania danych roślin i uniknąć nadmiaru. Po odczytaniu wyników można idealnie dostosować nawadnianie. 

W perspektywie dłuższego czasu, ogrodnik może poznać klimat panujący w danym ogrodzie. Warto regularnie zapisywać wyniki i porównywać je z tymi z lat poprzednich. Można też narysować wykresy i zaobserwować, jakie są skutki nadmiaru i deficytu wody oraz kiedy deszczu jest za mało, a kiedy za dużo. 

Deszczomierze pozwalają na bardzo dokładną analizę pomiarów deszczu w ogrodzie. Jest to bardzo ważne dla rozwoju poszczególnych roślin i pozwala rolnikom i ogrodnikom odpowiednio zaplanować działanie i zadbać o rośliny. Zakup deszczomierza to koszt kilkunastu złotych do nawet kilkunastu tysięcy. Poszczególne urządzenia znacznie się od siebie różnią i oferują dodatkowe udogodnienia i możliwości. Osoby, które prowadzą bardzo duże hodowle lub ogrody, powinny zainwestować w bardziej zaawansowane urządzenia, dzięki którym dbanie o rośliny stanie się o wiele łatwiejsze. 

You May Also Like