Kultywator to sprzęt, który przydaje się zarówno w gospodarstwie rolnym, jak i w ogrodzie. Jego zadaniem jest spulchnianie gleby, usuwanie chwastów i rozprowadzanie nawozu. Wyposażony jest w specjalne zęby, które zagłębiają się w powierzchnię i rozbijają ją. Wyróżniamy kilka rodzajów kultywatorów. Jakie funkcje spełniają? Gdzie znajdują zastosowanie? Kilka informacji na ten temat w dalszej części artykułu.
Co musisz wiedzieć o kultywatorach?
Kultywator to jeden z ważniejszych sprzętów uzupełniających w gospodarstwach rolnych. Używany jest przede wszystkim do spulchniania ziemi i rozprowadzania nawozów. Urządzenie pracuje na wierzchniej warstwie gleby, więc nie przyczynia się do odwrócenia ziemi w odróżnieniu od glebogryzarki.
Elementem roboczym każdego kultywatora są zęby, które wchodzą w glebę i pozostawiają szczeliny powietrzne. Taka funkcjonalność przyczynia się do tego, że ziemia jest lepiej napowietrzona, a nawóz skuteczniej rozprowadzony. Powierzchnia pola po kultywatorowaniu pozostaje jednak nierówna, więc warto później przeprowadzić zabiegów wyrównujący.
Jakie wyróżnia się rodzaje kultywatorów?
Na rynku znaleźć można wiele rodzajów kultywatorów. Wyróżnia się m.in. kultywatory ręczne, ciągnikowe i spalinowe.
- Kultywator ręczny nadaje się do małego ogródka lub działki. W tym przypadku praca realizowana jest w pozycji pochylonej bądź klęczącej. Osoby, które potrzebują spulchnić trochę większą powierzchnię, mogą wyposażyć się w ręczny kultywator z teleskopową rączką. Dzięki temu praca realizowana będzie bez potrzeby schylania. Dzięki temu nie obciążasz kręgosłupa i kolan.
- Kultywator spalinowy zgodnie z tym, co sugeruje nazwa, ma na swoim pokładzie silnik. Urządzenie jest większe, dlatego z jego pomocą można spulchnić znacznie większą powierzchnię.
- Kultywator ciągnikowy, np. kultywator do C-360, jest to maszyna przeznaczona do wykorzystania w gospodarstwie rolnym. Do skutecznego działania urządzenie potrzebuje podłączenia do ciągnika. Jest to sprzęt, który pozwala na głębokie spulchnianie gleby. Co więcej, przy jego pomocy wspaniale także skruszysz i wymieszasz grunt. Świetnie pomaga także w usuwaniu chwastów.
Jaki kultywator będzie wybrać?
Wszystko zależy do tego, jaka powierzchnia ma zostać poddana spulchnianiu. Ważne są także oczywiście możliwości finansowe. Do małych ogrodów wystarczy kultywator ręczny. Jeśli teren jest trudny lub nieco większy, lepiej wykorzystać kultywator spalinowy. Natomiast właściciele gospodarstw rolnych powinni zainwestować w kultywator ciągnikowy.
Jakie części do kultywatora?
Kultywator jak każde urządzenie prędzej czy później może ulec awarii. Wówczas pojawi się pytanie, w jakie części zainwestować: oryginalne czy zamienniki. Obecnie na rynku można znaleźć dobrej jakości części zamienne. Zamówić je można m.in. w rolniczych sklepach internetowych, gdzie można oczekiwać też rozsądnych cen. Niejednokrotnie swoją jakością dorównują oryginałem, jednak warunkiem jest wybór komponentów od sprawdzonych producentów.