Oświetlenie LED: lampy robocze i panele

Lampa robocza LED to źródło światła, które posiada dużą ilość diod LED w jednym urządzeniu. Zapewnia wiele zalet użytkowych, dlatego też coraz częściej znajduje zastosowanie w gospodarstwach rolnych, gdzie wiele prac wykonywanych jest po zmroku, szczególnie w miesiącach jesienno-zimowych, gdy zdecydowanie wcześniej robi się ciemno. Oprócz tego oświetlenie LED znajduje obecnie bardzo szerokie zastosowanie w innych dziedzinach, w tym w fabrykach, na budowach i w innych miejscach przemysłowych. 

Obecnie na rynku jest wiele różnych typów lamp roboczych LED. Niektóre modele mają skupione wiązki, podczas gdy inne zapewniają szerokokątny zasięg oświetlenia. Większość z nich ma regulowane głowice, które pozwalają skierować światło na konkretne obszary, jeśli jest to konieczne. Niektóre modele posiadają również głowice obrotowe, umożliwiające obrót o 360°, dzięki czemu mogą być skierowane w różne strony. Przekonaj się, jak działa lampa robocza LED i jakie są najważniejsze korzyści z jej zastosowania.

Dlaczego żarówka świeci?

Zanim skupimy się na specyfice lamp LED, wyjaśnimy, jak ogólnie działają żarówki. Otóż każda żarówka zawiera żarnik, który świeci, gdy przechodzi przez niego prąd. Ten niewielki element składa się z bardzo cienkich pasm metalu wolframowego, ciasno ze sobą połączonych. Światło emitowane jest dzięki ciepłu, które wytwarzane jest przez opór w żarniku. Kiedy przez żarnik przepływa prąd, elektrony zderzają się z atomami w metalu, wybijając je z miejsca. Cieniutkie pasma wolframowe gwałtownie drgają i uderzają się o siebie. To właśnie dzięki tym wibracjom generowane jest jasne światło.

Żarnik żarówki jest zamknięty w szklanej „bańce”, w której panuje próżnia. Nie ma w niej tlenu, więc żarnik nie spali się tak szybko, jak w atmosferze. Szklana żarówka stanowi też zabezpieczenie dla żarnika oraz otoczenia zewnętrznego.

Czym są panele ledowe?

Panele LED wykorzystywane są obecnie do różnych zastosowań. Zazwyczaj mają prostokątny kształt (chociaż występują też w innych kształtach) i mogą być używane jako alternatywa dla świetlówek lub innych rodzajów żarówek. Są dostępne w różnych modelach i rozmiarach, więc można je dobierać adekwatnie do własnych potrzeb.

Główną zaletą korzystania paneli LED jest to, że zużywają one bardzo mało energii i — podobnie jak lampy robocze LED — wyróżniają się wyjątkową trwałością. To główne powody, dla których są one obecnie coraz chętniej wybierane. Ich zalety doceniają również rolnicy. Lampy robocze LED oraz panele LED dostępne są obecnie w internetowych sklepach rolniczych.

Panele LED działają poprzez przekształcanie energii elektrycznej w światło za pomocą diod półprzewodnikowych. Diody emitują fotony, gdy otrzymują energię elektryczną ze źródła zewnętrznego. Na podobnych zasadach działają lampy robocze LED, które wyróżniają się wysoką wydajnością, energooszczędnością, wytrzymałością i odpornością na ciężkie warunki środowiskowe. Z punktu widzenia gospodarstw rolnych to bardzo istotne cechy. 

You May Also Like