Rodzaje aeratorów ogrodowych – jak dopasować je do swoich potrzeb?

Wizytówką każdego ogrodu jest niewątpliwie piękny, zadbany, soczyście zielony trawnik. Aby jednak był on w dobrej kondycji przez cały sezon warto o niego szczególnie zatroszczyć się zwłaszcza wiosną. Obecnie różnorodne maszyny ogrodnicze zastępują w dużym stopniu mozolną, fizyczną pracę ogrodnika przy pielęgnacji trawy. Warto jednak wybierać takie narzędzia ogrodnicze, które będą adekwatne do naszych potrzeb. Przy wyborze narzędzi do wykonywania zabiegów na trawniku warto wziąć pod uwagę głównie jego powierzchnię, ale rozważyć także czas jakim dysponujemy, naszą kondycję fizyczną, a także komfort pracy. Akcesoria do ogrodu, szczególnie przydatne do pielęgnacji trawy to niewątpliwie kosiarka, aerator czy wertykulator. Spośród wymienionych wyżej artykułów ogrodniczych warto omówić aerator i wykonywany przez niego zabieg aeracji, ze względu na jego coraz większą popularność wśród właścicieli ogrodów.

Na czym polega zabieg aeracji trawnika?

Odpowiedź na powyższe pytanie zawarta jest w samej nazwie zabiegu, gdyż aeracja to po prostu napowietrzanie, a więc zapewnienie warunków lepszego dostępu tlenu do głębszych warstw murawy. Zabieg przeprowadzany przy użyciu aeratora polega na wykonaniu na całej powierzchni trawnika serii nakłuć gleby o głębokości od kilku do nawet ponad 20 cm, odpowiadającej długości wprowadzanych do gleby zębów bądź rurek tej maszyny ogrodniczej. Jednocześnie wraz w wykonywaniem zabiegu dochodzi do usuwania obumarłej darni, mchu oraz chwastów. Dzięki temu nie tylko tlen, ale i światło, woda oraz substancje odżywcze zawarte w stosowanych nawozach mają większe możliwości penetracji w głąb gleby. Zabieg tym samym przyczynia się do pobudzenia procesu regeneracji trawy, do poprawy systemu korzeniowego poprzez jego zagęszczenie, czyli wpływa na lepsze krzewienie się trawy i jej stan wizualny.   

Wady i zalety różnych typów aeratorów

Obecnie mamy ogromne możliwości zakupu aeratorów, jednak analizując oferty warto przejrzeć szczególnie te zamieszczone w sieci. Niemal każdy internetowy sklep rolniczy posiada w swej ofercie również te maszyny ogrodnicze. Korzystając z możliwości porównania w jednym miejscu wielu aeratorów, możemy, zwrócić uwagę na ich moc, szerokość pracy oraz głębokość wykonywanych w glebie otworów, co w konsekwencji pozwoli zdecydować się na zgodny z naszymi potrzebami rodzaj tego urządzenia.

Przy niewielkiej powierzchni trawnika warto zwrócić uwagę na narzędzia ogrodnicze ręczne. Najprostsze, całkowicie mobilne, najtańsze oraz ekologiczne urządzenia to aerator ręczny lub zakładany na buty. Wadą tych rozwiązań jest fakt, że sam zabieg aeracji jest bardziej męczący dla operatora, czasochłonny, wykonywany płycej, przez co znajdują one zastosowanie wyłącznie w przypadku niewielkich powierzchni trawy.

trawa

Przy małych trawnikach, ale wyjątkowo zaniedbanych, a także przy dużych areałach trawy należy rozważać zakup wyłącznie aeratorów mechanicznych. Zdecydowanie usprawniają i przyspieszają one pracę, a sam zabieg aeracji wykonywany jest precyzyjniej i w głębszej warstwie gleby. W zależności od sposobu zasilania możemy wyróżnić trzy typy tych maszyn ogrodniczych: elektryczny, akumulatorowy oraz spalinowy. Każdy z typów posiada jednak pewne ograniczenia. Aerator elektryczny posiada ograniczenie mobilności ze względu na przewód zasilający, akumulatorowy – ograniczenie czasowe wynikające z pojemności akumulatora, spalinowy – wpływa negatywnie na środowisko poprzez emisję spalin. Wadą tego typu aeratorów prócz wyższej niż w przypadku ich odpowiedników ręcznych ceny, jest konieczność dokonywania okresowych przeglądów czy napraw. Potrzeba zakupu zamiennych części do maszyn ogrodniczych nie jest jednak problemem, ze względu na ich szeroką dostępność w internetowych sklepach rolniczych.

 

You May Also Like