Meteorolodzy, jak każdej jesieni, zapowiadają zimę stulecia. Indianie zbierają chrust na opał. Eskimosi gromadzą zapasy mięsa na pożywienie i budują igloo, a Ty zapewne też martwisz się, czy rośliny w Twoim ogrodzie przetrwają zimę? Podpowiemy Ci, jak zabezpieczyć ogród przed mrozem. Nie są do tego potrzebne żadne maszyny ogrodnicze, co najwyżej narzędzie ogrodnicze ręczne. Przeczytaj nasze rady i zastosuj je w praktyce, a Twoje rośliny odwdzięczą Ci się na wiosnę bujną zielenią.
Ochroń przed mrozem rośliny ozdobne
Wiele z nich pochodzi z krajów, gdzie jest cieplejszy klimat, niż w Polsce. Zniosą temperaturę maks. do -5 stopni. Większy mróz uszkodzi korzenie i roślina nie wypuści pędów na wiosnę. Byliny i młode krzewy ozdobne przykrywa się przed zimą takimi artykułami ogrodniczymi, jak: agrowłóknina, kora, trociny, suche liście lub stroisz z suchych gałązek. Internetowe sklepy rolnicze mają w ofercie sprzedaży wygodne kaptury z agrowłókniny. Nie używaj folii ani innych nieprzepuszczalnych materiałów. Roślina musi oddychać. Co ważne, nie należy okrywać roślin zbyt wcześnie, ponieważ będzie im za ciepło i zaczną kiełkować. Najbardziej narażone na mróz są magnolie, berberysy, różaneczniki, azalie, hortensje i ostrokrzewy. Wrażliwe są także trawy ozdobne, takie jak miskanty, bambusy i rozplenice. Związujemy je w kilku miejscach, formując snopek. Najlepiej zrobić to w słoneczny dzień, gdy łodyżki traw są suche. Nie zapominaj o zabezpieczeniu krzewów różanych. Najlepiej obsypać je, formując kopczyk z ziemi, kory i kompostu na wysokość do 40 cm. Róże pnące osłaniamy włókniną lub matą słomianą. Róże drzewkowe zabezpieczamy, przyginając koronę do ziemi i obsypując je kopczykiem z kompostu.
Zabezpiecz rośliny iglaste
Cisy, cyprysy i tuje mają płytki układ korzeniowy i trzeba je zabezpieczać przed mrozem agrowłókniną lub osłoną ze słomy. Zalegająca pokrywa zamarzniętego śniegu może uszkodzić delikatne gałązki. W tym przypadku wystarczy zazwyczaj związać roślinę w kilku miejscach sznurkiem w taki sposób, aby śnieg nie miał gdzie się utrzymać. Pamiętajmy, że nie tylko mróz szkodzi w zimie roślinom. Czasami wydaje nam się, że roślina obumarła z powodu przemarznięcia, a ona po prostu uschła. Jeśli w zimie jest mało śniegu, a duży mróz i częste wiatry, wówczas ziemia wysycha i głęboko zamarza. Rośliny nie mogą pobrać wilgoci z przemarzniętej ziemi, dlatego należy je podlewać.
Ochroń krzewy i drzewa owocowe
Młode drzewka owiń agrowłókniną, matą słomianą lub trzcinową, ale niebyt ścisło, tak, aby zapewnić swobodny przepływ powietrza. Niektórzy wykorzystują stare koce, czy zniszczoną pościel, choć nie są to akcesoria do ogrodu. Korony wrażliwych drzewek pestkowych także owijamy tkaniną albo zakładamy kaptur tekturowy lub z agrowłókniny. Ważne, aby zrobić to dopiero, gdy zaczną się mrozy i zdjąć stopniowo w razie wzrostu temperatury powietrza. W ten sposób hartujemy roślinę, która w przyszłości będzie bardziej odporna na mróz. W przypadku krzewów i drzewek owocowych niebezpieczne są wiosenne przymrozki, które uszkadzają kwiaty i zalążki owoców.
Dobry ogrodnik dba o kondycję swoich roślin przez cały rok. Pamiętaj, że dobrze prowadzony krzew, odpowiednio nawożony i podlewany, lepiej zniesie zimę, niż inny przesuszony lub osłabiony chorobą i szkodnikami. Dlatego intensywnie nawozimy glebę tylko do połowy lata. Jesień to czas, gdy rośliny kończą wegetację i zaczynają zimowy odpoczynek. Zadbaj o to, aby zwalczyć choroby i szkodniki zanim zanadto uszkodzą rośliny.
Więcej porad dla rolników oraz ogrodników dostępna na https://blog.zenox.pl