Kosiarka bębnowa w ogrodzie – jak jej używać?

Każdy posiadacz domu z ogrodem czy działki zdaje sobie sprawę z tego, że powinien posiadać kosiarkę. Kosiarki bębnowe cieszą się dużą popularnością ze względu na jej walory estetyczne, a przede wszystkim, ze względu na stan trawnika po użyciu właśnie kosiarki bębnowej.

Kosiarka bębnowa, to precyzyjne cięcie

Wybór odpowiedniej kosiarki to sprawa indywidualna, ale warto przy jej zakupie wziąć pod uwagę wielkość trawnika. Do trawników o małej powierzchni sprawdzi się bardzo dobrze kosiarka bębnowa. Przy kosiarce bębnowej warto zwrócić uwagę na mechanizm jej działania od którego zależy jej skuteczność. Ważny jest sposób mocowania noży tnących, który jest tak samo ważny jak ich ostrość. Mocowanie noży tnących decyduje o jakości ścinanej trawy przez kosiarkę. Dodatkowe noże można kupić w sklepie ogrodniczym w dziale o nazwie: części do kosiarek sadowniczych lub w internetowym sklepie rolniczym. Bardzo mocną stroną kosiarek bębnowych jest precyzja i równe cięcie. Mogą one kosić bardzo nisko, a więc sprawdzi się ona w przypadku trawników dekoracyjnych. Nie poleca się kosiarek bębnowych do koszenia powierzchni o nierównym podłożu, czy do trawników z wysoką trawą. Kosząc nią tego rodzaju miejsca warto zwrócić uwagę na wysokość trawy, by nie zniszczyć wymiennych części rolniczych w tego typu urządzeniu.

Duże zalety, małe wymiary

Kosiarki bębnowe ręczne zwane też wrzecionowymi uważa się za najbardziej ekologiczne. Do ich napędzania nie jest potrzebna benzyna ani prąd, nie powodują one hałasu czy zanieczyszczeń powietrza w postaci szkodliwych spalin. Wielką zaletą kosiarek bębnowych są niskie koszty eksploatacji. Ręczna kosiarka bębnowa jest napędzana siłą mięśni, kiedy kosiarka jest pchana. Kosiarki bębnowe te ze względu na swoje małe gabaryty zajmują mało miejsca w schowku, oraz łatwo można je transportować.

Obsługa

Jakość cięcia kosiarką bębnową w dużym stopniu uzależniona jest od minimalnego stałego dostępu między nożem dolnym, a wrzecionowym. Należy uważać oraz unikać takich sytuacji, w których mógłby dostać się pomiędzy noże jakiś kamień, gruda ziemi, czy szkło. W takiej sytuacji mogłyby ulec uszkodzeniu noże, jak i sama kosiarka. Mogłoby także dojść do stępienia czy wyginania się części kosiarki. Do ostrzenia części do kosiarki używa się odpowiedniego sprzętu, który dostępny jest tylko w serwisach. Trawnik powinno się kosić minimum raz w tygodniu. A kiedy trawa najszybciej i intensywnie rośnie nawet kilka razy w tygodniu.

Zalety i wady kosiarki bębnowej

Jedną z największych zalet kosiarek bębnowych jest fakt, że części do nich można z powodzeniem nabywać w rozmaitych internetowych sklepach rolniczych. Poza tym ten typ kosiarki jest przede wszystkim cichy, a uzyskany efekt koszenia przypomina efekt trawnika angielskiego. Konserwacja tego typu kosiarki jest prosta, wystarczy dbać o jej poszczególne części rolnicze, odpowiednio je smarując i czyszcząc co pewien czas. Wady tego typu maszyny rolniczej polegają przede wszystkim na tym, że nie nadaje się ona do koszenia rozległych trawników i nierównych powierzchni. Nie każdy model tej kosiarki posiada kosz, w której zbierana jest skoszona trawa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

You May Also Like