Rozdrabniacze inaczej nazywane mulczarkami albo mulczerami to doczepiane do traktorów maszyny rolnicze. Napędzane są wałkiem przekaźnika mocy i posiadają poziome wirniki z silnymi nożami rozdrabniającymi masę zieloną. Noże umiejscowione wahliwie na tarczach albo dwuramiennych wirnikach, ustawiają się w pozycji roboczej przez działanie siły odśrodkowej. Kierunki obrotów są przeciwstawne, można je oprócz tego zmienić. Dzięki takim obrotom przerobiona masa rozrzucona jest na sporej powierzchni w równomierny sposób. Noże pracują z prędkością ok. 80 m/s i zachodzą na siebie 15-16 cm, dzięki czemu swoją pracę wykonują bardzo dokładnie.
Eliminacja zimowisk omacnicy
Mulczarki znajdują zastosowanie w gospodarstwie przede wszystkim po zbiorze kukurydzy, wówczas mulczowanie zmniejsza cząstki masy pożniwnej. Oprócz tego mulczowanie eliminuje dużą liczbę larw omacnicy prosowianki. We wrześniu dorosłe gąsienice wychodzą z dotychczasowych miejsc żerowania i wgryzają się w pierwsze międzywęźla mało uszkodzonych roślin. Wygryzają w nich niewielką jamkę, otwór zaklejają i są wtedy gotowe do przezimowania. Dzięki niskiemu ścięciu kukurydzianego rżyska możliwe jest usunięcie tego szkodnika, poprzez ograniczenie liczby larw zimujących nawet o ponad 90 procent. Przeprowadzenie zabiegu mulczowania umożliwia także skrócenie rżyska, przez co łatwiejsze staje się przeprowadzenie uprawek pożniwnych. Dzięki rozdrobnieniu i równomiernemu sposobu rozrzucenia materii ulega ona szybszemu rozkładowi. W technologii bezorkowej uprawy kukurydzy w USA zabieg ten przeprowadzany jest dla innych zalet. Po wykonaniu mulczowania zostaje warstwa materii, czyli mulczu, którego celem jest ograniczenie stopnia parowania wody i regulacja temperatury gleby przez zatrzymanie ciepła w trakcie wiosny i zimy. Mulczowanie to także doskonały sposób na ograniczenie wegetacji chwastów utrudnia im też dostęp do powietrza i światła. Mulczarki to niezwykle przydatne maszyny w każdym gospodarstwie rolnym. Takie maszyny rolnicze dostępne są między innymi w internetowym sklepie rolniczym. Dobry, internetowy sklep rolniczy ma także w asortymencie części rolnicze, takie jak części do traktorów czy części do ciągników. Większośc rolniczych sklepów online oferuje wysokiej jakości zamienniki części rolniczych. Każdy rolnik w internetowym sklepie rolniczym znajdzie odpowiednie części rolnicze do swoich maszyn.
Mulczarki bijakowe i obrotowe
W naszym kraju mulczery nazywane są najczęściej rozdrabniaczami. Na polskim rynku dostępne są mulczery bijakowe oraz obrotowe. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Decydując się na maszynę bijakową, musimy mieć świadomość, iż jest to sprzęt, który odznacza się niewielką szerokością roboczą. Sięga ona do 6,2 metra, jeśli chodzi o konstrukcje zawieszane. Taki sprzęt osiąga niższą wydajność, aniżeli mulczarki obrotowe. Oprócz tego takie maszyny są cięższe i charakteryzują się wysokim zapotrzebowaniem na moc, od 30 KM do 55 KM na jeden metr szerokości roboczej. Podczas startu maszyny potrzebny jest ogromny moment obrotowy, jednakże po osiągnięciu wysokiej prędkości obrotowej, zapotrzebowanie na moc zmniejsza się.