Kultywator w ogrodzie. Jakie ma zastosowanie?

Kultywator jest urządzeniem znanym z zastosowania w rolnictwie, gdzie służy głównie do spulchniania gleby, wyrywania chwastów i rozprowadzania nawozu. Znajduje także zastosowanie do prac ogrodowych, ponieważ doskonale spulchnia ziemię, która dzięki temu jest przygotowana do wysiewu nasion. Urządzenie wyposażone jest w zęby, które mogą zruszyć ziemię na głębokości od kilku do kilkunastu centymetrów.

Budowa kultywatora

Część robocza kultywatora to specjalne zęby, które są sztywne, półsztywne i sprężynowe. Przymocowane są do ramy wyposażonej w koła, dzięki którym możliwa jest regulacja zagłębienia kultywatora w ziemi. Każdy ząb zakończony jest radełkiem, urządzenie posiada od dwóch do czterech rzędów zębów. Jeśli urządzenie ma dwa rzędy zębów, wówczas radełka wyposażone są w podcinacze boczne. Zęby kultywatora ogrodowego mogą zagłębić się w ziemi na głębokość około 15 centymetrów. Nowocześnie skonstruowane maszyny mogą być używane nawet przez osoby słabsze fizycznie.

Jak działa kultywator?

Urządzenie jest skonstruowane w taki sposób, że nie powoduje odwrócenia gleby, narusza jedynie jej zewnętrzną warstwę. Nieruchome zęby kultywatora wbijają się w ziemię, naruszają ją i pozostawiają szczeliny powietrzne. Ziemia po pracy kultywatora pokryta jest bruzdami, które  trzeba  wyrównać przy pomocy grabi. Wykorzystanie kultywatora w znacznym stopniu skraca czas pracy przygotowania gleby pod uprawę. Ręczne usuwanie chwastów i spulchnianie gleby trzeba wykonywać za pomocą szpadla, przebiega w niekorzystnej pozycji i jest bardzo męczące. Jedynie w luźnej i napowietrzonej glebie nasiona mają szansę dobrze się ukorzenić i wyrosnąć.

Rodzaje kultywatorów

Ręczny kultywator zaopatrzony w drewniany trzonek posiada trzy zęby, dzięki którym w stosunkowo prosty sposób można spulchnić i oczyścić niewielkie fragmenty ziemi. Zęby  wykonane są ze stali węglowej, trzonek powinien być jak najdłuższy, aby nie było potrzeby nadmiernego wyginania kręgosłupa podczas pracy.

Ręczny kultywator z obrotową dźwignią umożliwia wkręcanie zębów w ziemię przy pomocy obrotu dźwigni o 60 stopni. Zaletą takiego kultywatora jest także możliwość regulacji teleskopowego trzonka, zaopatrzenie w spiralne zęby pozwala na wykorzystywanie narzędzia do usuwania chwastów z trawnika.

Kultywator elektryczny pozwala na wykonywanie prac na większej powierzchni ogrodu, jego moc powinna być uzależniona od wielkości ogrodu:

  • ogród o powierzchni do 500 m2, wystarczy kultywator o mocy od 200 do 500 W, 
  • ogród do 1000 m2, taka powierzchnia wymaga zastosowania kultywatora o mocy do 1000 W,
  • ogród o powierzchni powyżej 100 m2 wymaga użycia kultywatora o maksymalnej mocy.

Kultywator spalinowy, popularnie stosowane urządzenie w dużych ogrodach posiada moc 5 KM, co w znacznym stopniu ułatwia pracę.

Wybór kultywatora powinien być uzależniony od wielkości powierzchni ogrodu, jeśli urządzenie jest zaopatrzone w silnik, praca jest lekka i komfortowa, ale do małego ogrodu kupowanie dużego i drogiego urządzenia jest zbędne, wystarczy kultywator ręczny.