Opryski w gospodarstwie i ogrodzie

Okres wiosenno – letni to czas wytężonych prac polowych w gospodarstwach rolnych, ale też i na małych działkach ogrodowych. Jakość wykonanych czynności pielęgnacyjnych, powiązany z dobrze dobranym czasem, decyduje o wielkości plonów. Jedną z takich prac jest wykonywanie oprysków, których celem jest zabezpieczenie uprawy przed szkodnikami i chorobami. Te działania pielęgnacyjne powinny być dokonywane z zachowaniem środków ostrożności wskazanych przez producenta i stosowaniem zasad bhp.

Rodzaje opryskiwaczy

Na potrzeby działkowca świetnie sprawdzają się opryskiwacze plecakowe, o różnej objętości, działające na zasadzie wytworzenia ciśnienia. Jeśli mamy w ogrodzie drzewa, warto kupić opryskiwać z możliwością wydłużenia lancy, co ułatwi nam pracę. 

Dla rolników posiadających duży areał upraw, taki opryskiwacz nie spełni oczekiwań. Tu potrzebne są opryskiwacze ciągnikowe. W zależności od potrzeb i możliwości finansowych do dyspozycji na rynku krajowym jest wiele firm oferujących ten sprzęt, od tradycyjnych, po te nowoczesne, inteligentne, wyposażone w systemy elektroniczne, umożliwiające zmianę dawki cieczy na podstawie map i nawigacji GPS.

Bez względu na rodzaj i zastosowanie tego sprzętu, każdy z nich posiada wspólny element, od którego bardzo wiele zależy. Jest to dysza opryskiwaczy.

Czym są dysze w opryskiwaczach?

Dysze w opryskiwaczach to nic innego jak jego końcówki, które powinny być odpowiednio dobrane do potrzeb gospodarstwa oraz rodzaju wykonywanych zabiegów. Dzielą się na ciśnieniowe, pneumatyczne i rotacyjne. To od nich zależy wielkość wydostających się kropel. Wśród nich możemy wyróżnić dysze antyznoszeniowe i zwykłe.

Dysze zwykłe do opryskiwaczy wytwarzają krople o bardzo małej średnicy. W przypadku konieczności wykonania oprysku w niesprzyjających warunkach dochodzi do znoszenia ich na sąsiednie pola. Dysze antyznoszeniowe są w tych przypadkach sprawniejsze, ponieważ ograniczają tworzenie się najmniejszych kropli. Cięższa upada na właściwe miejsce.

 Zabiegi wykonywane uszkodzonymi dyszami

Opryski wykonywane niewłaściwie pracującymi dyszami to strata czasu, pieniędzy włożonych na zakup środka i paliwa, a przede wszystkim to mała skuteczność oprysku. Przy zużytych końcówkach może wydostawać się zbyt dużo cieczy, która rozpylana na pole może w konsekwencji doprowadzić także do poparzenia rośliny, zwłaszcza jeżeli posiadamy końcówki o dużej kroplistości cieczy.

Gdzie kupić nowe końcówki

Dokonując okresowego przeglądu opryskiwaczy lub w momencie zauważenie niewłaściwej pracy, powinniśmy jak najszybciej zdecydować się na wymianę uszkodzonych części. Najczęściej dotyczy to dysz. 

Nowy zakup, to nowe wydatki, dlatego powinniśmy do tego podejść profesjonalnie i wybrać producenta części z dużym doświadczeniem na rynku i pozytywnymi opiniami ze strony kupujących.

Takim wyborem jest Agroplast jeden z największych polskich producentów części zamiennych, w tym dysz do opryskiwaczy, stosowanych w uprawach polowych i ogrodniczych. Wytwarzane dysze są znormalizowane i kompatybilne z większością produkowanych opryskiwaczy. Ich różnorodność materiałowa, a jednocześnie jakość wykonania i przystępna cena wpływa na ilość zadowolonych klientów. Dodatkowo możliwość zakupu w sklepie internetowym, bez wychodzenia z domu i fachowa porada, to dodatkowy atut.

You May Also Like