Kosiarka do małego ogródka – co wybrać?

Ogród to świetne miejsce do relaksu i odpoczynku po ciężkim dniu. Mały metraż także wymaga wielu prac pielęgnacyjnych. Kluczem do sukcesu w celu uzyskania pięknie przystrzyżonego trawnika jest dobranie właściwego sprzętu. W trakcie zakupu kosiarki do małego ogrodu należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii. Trzeba przede wszystkim znać swój trawnik i ogród, aby dobrać jak najlepszy sprzęt, który sprosta wszystkim naszym wymaganiom i będzie doskonale sprawdzał się w pracy.

Jaką kosiarkę wybrać, elektryczną czy spalinową?

Do małego ogródka wystarczy niezbyt mocna kosiarka elektryczna. Takie rozwiązanie jest często tańsze niż w przypadku urządzeń spalinowych. Kosiarki elektryczne charakteryzują się mniejszym rozmiarem i wagą. Taka kosiarka polecana jest zwłaszcza dla osób często koszących trawę, gdyż z wysoką roślinnością taki sprzęt może sobie nie poradzić i wówczas konieczny okaże się zakup silniejszej kosiarki spalinowej. Dobrej jakości kosiarki spalinowe oraz części do kosiarek spalinowych znaleźć można w internetowych sklepach rolniczych.

Co wziąć pod uwagę przed zakupem kosiarki?

  • Wielkość trawnika.

Kosiarka ręczna bębnowa polecana jest w przypadku trawników do 100 m2, o ile nie boimy się wysiłku fizycznego. Przy nieco większych ogrodach, lepszym rozwiązaniem okaże się kosiarka elektryczna bębnowa albo rotacyjne. Internetowe sklepy rolnicze oferują kosiarki elektryczne w wielu modelach i wersjach. Wszystkie osoby dbające o ogród znajdą tam także narzędzia ogrodnicze ręczne oraz części do kosiarek.

 

  • Miejsce źródła zasilania.

W przypadku, gdy w ogrodzie nie ma kilku źródeł zasilania, umożliwiających kosiarce elektrycznej dotarcie do wszystkich części trawnika, wówczas lepiej jest zakupić kosiarkę spalinową lub akumulatorową.

 

  • Czas poświęcony na koszenie.

Kosiarki na poduszce powietrznej umożliwiają najszybsze koszenie. Szybkość zależy w dużej mierze od szerokości bocznej kosiarki. Małe kosiarki o szerokości roboczej 25-30 cm polecane są do ogrodów do 400 m2. Taką kosiarką, przycięcie trawy zajmie nam około pół godziny.

 

  • Kształt trawnika.

Kosiarki o dużej szerokości roboczej i dużej mocy silnika zalecane są do trawników o dużej powierzchni i prostych brzegach. W przypadku trawników, o nieregularnym kształcie i znajdujących się na nim krzewach i drzewach, najlepiej zakupić kosiarkę o niewielkiej szerokości roboczej, umożliwiającej łatwe manewrowanie.

 

  • Powierzchnia trawnika.

Jeśli trawnik jest prosty, można wówczas zakupić dowolny rodzaj kosiarki, także bębnową. Jeśli jest nierówny z leżącymi na nim zanieczyszczeniami, wówczas najlepiej do koszenia sprawdzi się kosiarka rotacyjna i poduszkowa.

 

  • Częstotliwość koszenia trawnika.
  • Jeśli chcesz, aby trawnik był przycinany krótko do 3 cm, chcesz go kosić minimum raz w tygodniu, wówczas do tego celu sprawdzi się kosiarka bębnowa. Jeśli jednak nie chcesz mieć bardzo niskiej trawy, kosisz rzadko, wówczas do prac w ogrodzie sprawdzi się idealnie kosiarka rotacyjna.

 

Każda osoba posiadająca ogród powinna posiadać dobrej jakości maszyny ogrodnicze, narzędzia ogrodnicze oraz wszelkie niezbędne akcesoria do ogrodu. Należy pamiętać, aby od razu wymieniać części do kosiarek elektrycznych, które uległy zużyciu. Wszystkie części do kosiarek, takie jak żyłka do kosiarki, noże do kosiarki, filtry do kosiarki oraz  pomocne w ogrodzie artykuły ogrodnicze znajdziemy w dobrym, internetowym sklepie rolniczym.

You May Also Like