Kliny do ścinki drzew. Co to takiego?

Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów klinów. Producenci oferują nam mnogość dostępnych modeli, które różnią się długością, kształtem, grubością i materiałem, z którego zostały one wykonane. Które więc powinniśmy wybrać, czy cena powinna odegrać tutaj największą rolę? Na co zwracać uwagę przy wyborze konkretnych modeli?

Kliny do ścinki drzew 

Podczas ścinania, wyrzynania dużych drzew stosuje się w tym celu specjalistyczne narzędzia, które pozwolą zagwarantować efektywność oraz bezpieczeństwo wykonywanej pracy. Jednym z nich są właśnie specjalne kliny do ścinki drzew. Ich zadanie polega na tym, aby odpowiednio nakierować upadające drzewo w wybraną stronę, oraz jednocześnie uniemożliwić zaciśnięcie się prowadnicy. Zastosowanie tego niepozornego i niewielkiego elementu pozwala na skuteczne przeważenie ciężaru dużej rośliny tak, aby obaliła się ona w sposób wybrany przez użytkownika. Kliny do ścinki drzew prawidłowo wykonają swoje funkcje, o ile są precyzyjnie wykonane z wytrzymałego oraz trwałego materiału. 

Kliny do ścinki drzew- drewniane

Zdecydowanie ekologicznym rozwiązaniem będą drewniane kliny do ścinki drzew. Nie tępią one łańcucha, są przyjazne dla środowiska naturalnego. Są jednak wrażliwe na działanie wilgoci, a wilgotne nie pracują odpowiednio w rzazie. Ich trwałość z racji użytych materiałów również jest mniejsza. 

Kliny do ścinki drzew – plastikowe

Plastikowe kliny do ścinki drzew to dość uniwersalne rozwiązanie. Są one dość miękkie, a więc nie zniszczą łańcucha, ale i także odpowiednio wytrzymałe do pracy w rzazie oraz odporne na pobijanie siekierą. Należy jednak pamiętać, że plastik plastikowi nierówny, dlatego warto zwracać uwagę na wybór wysokiej jakości. Zaletą klinów plastikowych jest ich niska cena, są jednak mało ekologicznym rozwiązaniem. Są również wrażliwe na niskie temperatury.

ścinka drzew

Kliny do ścinki drzew – metalowe 

Metalowe kliny do ścinki drzew są wykonane najczęściej z aluminium lub jego stopów. To najbardziej wytrzymałe rozwiązanie ze wszystkich możliwych. Powinny być one wykorzystywane tylko i wyłącznie do zadań specjalnych oraz przez doświadczonych drwali, którzy mają odpowiednie wyobrażenie przestrzenne, dzięki czemu wiedzą, do którego momentu mogą ciąć, aby tego typu klina nie zahaczyć. Jest to ważne dlatego, że jakikolwiek kontakt łańcucha z takim klinem powoduje, że zęby tnące wymagają ostrzenia. Kliny aluminiowe to dobre wyjście w sytuacjach awaryjnych, gdzie pozostałe kliny do ścinki drzew nie są wystarczające. Kliny metalowe pracują w rzazie, ale niestety to zdecydowanie najdroższe z oferowanych rozwiązań. Są także różnie odporne na uszkodzenia, ale zawsze możemy je zeszlifować lub też naostrzyć. 

Drwalskie kliny do ścinki drzew

Opisane kliny do ścinki drzew to narzędzia to standardowe dla wyposażenie dla każdego profesjonalnego drwala. Dzięki temu, że można je wbić z dużą siłą, nie ma tutaj żadnego ryzyka ich wypadnięcia z rzazu. Wśród dostępnych na rynku narzędzi można znaleźć egzemplarze w różnych rozmiarach, co pozwoli na dopasowanie konkretnego modelu klina do potrzeb i wymagań indywidualnego użytkownika.

You May Also Like