Jak przechowywać maszyny ogrodnicze zimą?

Listopad można uznać za zakończenie sezonu ogrodniczego. Nie tylko rośliny wymagają uwagi i przygotowania do zmiany pogody na wiele miesięcy. Niezwykle ważnym jest, aby właściwie zabezpieczyć wszystkie akcesoria do ogrodu, które w sezonie są nam niezbędne. 

Dlaczego właściwe przygotowanie i przechowanie maszyn ogrodniczych jest tak ważne?

Dobrze zadbany sprzęt oraz odpowiednia konserwacja na czas zimy daje gwarancję, iż w kolejnym sezonie urządzenia i artykuły ogrodnicze będą nam wspaniale służyć.

Najbardziej znana jest kosiarka spalinowa, która posiada swój silnik. Zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek czynności należy bezwzględnie pamiętać, aby rozłączyć kabel, oraz świecę zapłonową. Tylko wtedy możemy zacząć konserwację, bez obawy, że ostrza uruchomią się niespodziewanie. Jeśli kosiarka nie była używana już od kilku godzin, powinna być chłodna, a więc bez problemu można umyć ją całą wodą, zwłaszcza spód kosiarki i ostrza. Jednak spód kosiarek najlepiej nie spryskiwać intensywnie i pod ciśnieniem, gdyż zwyczajnie można takim działaniem uszkodzić urządzenie. Należy pamiętać również o opróżnieniu zbiornika na benzynę (najlepiej, aby po prostu pokosić  trawnik,aż do momentu, kiedy zbiorniczek ten będzie pusty.) Dobrym miejscem na “przezimowanie” dla kosiarki jest garaż. Warto również przykryć kosiarkę lekką tkaniną, aby nie kurzyła się. 

Inne kosiarki typu elektryczne, również należy najpierw rozłączać. Jeśli udało zachować się instrukcję obsługi danej maszyny – warto do niej zajrzeć, by nie popełnić błędu, który narazi sprzęt na uszkodzenie. Wszystkie w zasadzie części do maszyn ogrodniczych należy dokładnie oczyścić, umyć oraz wytrzeć. Czasami zauważymy, że niektóre części do kosiarek (a także pozostałe części ogrodnicze) należy wymienić, i bez problemu można je znaleźć w dobrych, przystępnych cenach w internetowych sklepach rolniczych (https://www.zenox.pl). Wszystkie jednak ostrza kosiarek warto przetrzeć środkiem czyszczącym oraz jednocześnie konserwującym, który również proponuje internetowy sklep rolniczy.

Co z pozostałymi narzędziami?

Narzędzia ogrodnicze ręczne, artykuły ogrodnicze czy inne maszyny ogrodnicze również zasługują na dokładne oczyszczenie, wymycie, staranne wytarcie oraz zabezpieczenie przed korozją. Najlepiej wszystkie tego typu, np: sekatory, grabie, łopaty itd również umieścić w suchym miejscu. 

Wszystkie narzędzie ogrodnicze są równie ważne, gdyż okazują się niezwykle pomocne w sezonie. Nie są również na tyle tanie, aby móc pozwolić sobie na wymianę co sezon, dlatego warto o nie szczególnie zadbać po jego zakończeniu.

Jakie jeszcze pomieszczenia, poza garażem nadają się do bezpiecznego przechowania sprzętu oraz narzędzi ogrodniczych?

Dla wszystkich kosiarek polecane są szczególne miejsca suche oraz posiadające wentylację. Jeśli nie dysponujemy garażem, bądź nie ma w nim po prostu na tyle przestrzeni, są inne miejsca, które świetnie spełnią rolę przechowalni.

Jedną z nich jest mała altana, która często jest miejscem gospodarza, gdzie może sobie pomajsterkować. Jeśli mamy dom, możemy przeznaczyć jedno, nieduże, zamykane pomieszczenie.

Właściwa pielęgnacja naszych sprzętów, które w sezonie dobrze nam służą to podstawa każdego miłośnika ogrodnictwa.

You May Also Like