Jak konserwować kosiarkę spalinową?

W trakcie pielęgnacji ogródka korzysta się z wielu maszyn i narzędzi ogrodniczych. Warto pamiętać także o ich konserwacji, aby mogły nam posłużyć przez wiele lat. Szczególnej uwagi wymaga między innymi kosiarka spalinowa, którą należy dobrze przygotować do zimowego postoju, żeby móc wiosną rozpocząć sezon ze sprawną maszyną ogrodniczą. Konserwacja kosiarki spalinowej jest prostą czynnością i konieczną do utrzymania urządzenia w doskonałym stanie. W razie konieczności wymiany zużytych części do kosiarek spalinowych wszelkie części do kosiarek (np. noże do kosiarek) zakupić można w internetowym sklepie rolniczym.

Jak należy przeprowadzić konserwację kosiarki spalinowej?

Na samym początku należy opróżnić zbiornik z paliwem. Zalegające paliwo, które zostałoby w kosiarce przez okres zimowy, mogłoby spowodować powstanie w zbiorniku rdzy. Obecność paliwa w gaźniku nie wpływa korzystnie również na membrany oraz wszystkie części gumowe gaźnika. Uruchamiamy kosiarkę, tak aby się rozgrzała. Po czym wyłączamy ją i czekamy aż do jej ostygnięcia. Wówczas odlewamy paliwo do przygotowanego wcześniej zbiornika. Kiedy paliwo zostanie odlane, uruchamiamy maszynę i dajemy jej pracować, dopóki nie spali resztek paliwa, znajdujących się w przewodach doprowadzających. Gdy kosiarka nie chce się włączyć, przechodzimy wtedy do następnej czynności, czyli do odłączenia świecy zapłonowej. Bardzo istotne jest jej odłączenie przed dalszą konserwacją, aby maszyna nie uruchomiła się podczas pracy.

 

Następnym krokiem jest wyjęcie ostrza kosiarki, dzięki czemu łatwiej będzie nam wymienić olej i wyczyścić spód urządzenia. Odkręcamy więc śrubę podtrzymującą ostrze. W razie potrzeby, od razu ostrze możemy naostrzyć. Jeśli posiadamy kosiarkę z silnikiem 4- suwowym musimy wymienić w niej olej. Przygotowujemy osobne naczynie na jego przechowania. Przechylamy kosiarkę do tyłu i usuwamy olej, poprzez wykręcenie korka miski oleju.

 

 

Kolejną czynnością jest dokładne wyczyszczenie spodu kosiarki. Przyda nam się do tego szpachelka oraz druciana szczotka, aby usunąć resztki zalegającej trawy oraz błota, które osadziły się na kosiarce. Dzięki temu nie ulegnie ona korozji, a urządzenie odzyska prawidłową dynamikę. Następnie montujemy ostrze i wlewamy nowy olej. Jeśli zależy nam na tym, aby kosiarka była jak najlepiej zakonserwowana, warto także wymienić w niej filtr powietrza. Zabrudzony filtr powoduje większe spalanie paliwa. Filtr papierowy wymieniamy najlepiej na nowy, natomiast filtr gąbkowy czyścimy. W trakcie konserwacji kosiarki należy także pamiętać o wyczyszczeniu żeberek korpusu silnika z zalegających na nim odpadków.

Na sam koniec wymieniamy świecę zapłonową, którą odkręcimy przy pomocy klucza nasadowego. Nawet w przypadku, kiedy stara świeca jest dalej w dobrym stanie, warto zakupić nową. Przed rozpoczęciem sezonu, warto zakupić wszelkie niezbędne do pracy w ogrodzie narzędzia ogrodnicze i maszyny ogrodnicze, dzięki którym nasza praca stanie się efektywniejsza. Niektóre artykuły ogrodnicze oraz akcesoria do ogrodu mogą umilić nam pracę w naszym ogródku. Warto dbać o kosiarki spalinowe i posiadać jedynie najwyższej jakości narzędzia ogrodnicze ręczne, abyśmy mogli za każdym razem liczyć na niezawodność naszych sprzętów. Wszystkie markowe części do kosiarki spalinowej oraz akcesoria do ogrodów dostępne są w wielu popularnych internetowych sklepach rolniczych.

You May Also Like