Żyłka do kosiarki. Jak dokonać właściwego wyboru?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, iż cięcie materiałów wiotkich, czyli roślin, jest najefektywniejsze, jeśli żyłka ma wysoką prędkość obwodową, natomiast powierzchnia styku z ciętymi roślinami jest jak najmniejsza. Z tego względu cienka żyłka będzie najlepszym rozwiązaniem do cięcia roślin. Istotna jest także energia kinetyczna żyłki, jej masa oraz pęd. Żyłka nie może być zbyt lekka, ponieważ przy sporej prędkości i małej powierzchni styku, jej energia oraz pęd będą zbyt małe, więc siła cięcia także będzie za mała. W celu zmniejszenia powierzchni styku dobrym wyborem będzie zakup żyłki o przekroju kwadratowym albo 5-kątnym. Warto także wiedzieć, z jakimi żyłkami współpracuje nasza maszyna. Trzeba zwrócić uwagę na średnicę żyłki do kosiarki, nie należy nawijać żyłek o średnicy większej niż dopuszczana, gdyż możemy mieć wówczas problem z ich wysuwanie podczas cięcia. Za gruba żyłka może blokować się w trakcie pracy.

Przeznaczenie żyłki

 

Podczas zakupu odpowiedniej żyłki do naszej maszyny, należy zwrócić uwagę na jej przeznaczenia, czyli na rodzaj koszonej roślinności i mocy maszyny. Żyłki mające przekrój od 1,3 do 2 mm stosowane są w urządzeniach do cięcia drobnej trawy i małych rozmiarów roślin, czyli na przykład koniczyny. Żyłki o średnicy 2 mm wykorzystywane są do cięcia trawy oraz średnich rozmiarów chwastów. Odznaczają się więc bardziej uniwersalnym zastosowaniem. Grube żyłki mające przekrój 2,7 czy 3 mm, przeznaczone są do wysokich chwastów, traw i niewielkich zarośli. Dają sobie radę w trakcie koszenia łąk. Jak widać grubsze żyłki, charakteryzują się większym zastosowaniem i uniwersalnością. Jeśli więc posiadamy żyłkę o przekroju 2,7 czy 3 mm, nie musimy martwić się i właściwe dobranie żyłki do ciętego przez nas materiału, gdyż taka żyłka do kosy sprawdzi się w wielu sytuacjach.

 

Efektywność cięcia a rodzaj żyłki

 

Jeśli wybieramy żyłkę w celu ścięcia grubych roślin i gęstych traw, najlepszą opcją będzie żyłka o przekroju kwadratowym albo 5-kątnym. Posiadają one ostre krawędzie, przez odznaczają się wysoką efektywnością w trakcie pracy. Sprawdzą się nawet do koszenia zarośli. Żyłka do kosiarki, mająca średnicę 2- 3 mm dostępna jest w większości internetowych sklepów rolniczych. Do zwykłych prac, wystarczy nam w zupełności klasyczna żyłka o przekroju okrągłym. Dobry, internetowy sklep rolniczy posiada w swoim asortymencie również wszystkie części do kosiarek spalinowych oraz części do kosiarek elektrycznych. Zakupić tam można także kosiarki spalinowe i kosiarki elektryczne, jak i  pomocne narzędzia ogrodnicze. Internetowe sklepy rolnicze posiadają również ciekawe akcesoria do ogrodu oraz artykuły ogrodnicze.

 

 

Żyłki o niskim poziomie hałasu

 

Na rynku dostępne są tak zwane ciche żyłki, polecane osobom, którym zależy na środowisku naturalnym i komforcie pracy. Żyłki te zostały wyposażone w przekrój kwadratowy skręcony, czyli spiralny.

 

Przed zakupem odpowiedniej żyłki do kosy, należy dokładnie zastanowić się nad wszystkimi jej parametrami i rodzajem wykonywanej pracy. W trakcie zakupu żyłki, jak i innych części do kosiarek i maszyn ogrodniczych, należy pamiętać jak ogromną rolę odgrywa ich jakość. Warto wybierać znanych i cenionych producentów, przez co będziemy mieć pewność, że maszyny ogrodnicze, jak i wszelkie narzędzia ogrodnicze ręczne, będą z nami przez długie lata.

You May Also Like