Olej do kosiarki – na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Każda kosiarka spalinowa do odpowiedniego spełniania swych funkcji potrzebuje właściwie dobranego, wysokiej klasy oleju. W innym razie silnik kosiarki nie będzie pracował tak, jak powinien. Profesjonalny produkt zapewni nie tylko prawidłowe działanie sprzętu, ale także zadba o jego żywotność. Jaki olej jednak wybrać? Na rynku dostępnych jest wiele różnych rodzajów oleju, warto jednak dostosować go do indywidualnych potrzeb naszej kosiarki. Jak to zrobić?

Po co nam właściwie olej? 

Maszyny ogrodnicze takie jak kosiarki spalinowe, potrzebują oleju do prawidłowego działania. Jest on odpowiedzialny za prawidłowe odprowadzanie ciepła z elementów urządzenia, dzięki czemu nie przegrzewa się ono i możemy korzystać z maszyny nieprzerwanie bez konieczności ciągłego wymieniania zużytych części do kosiarek. Olej działa również w sposób ochronny na maszyny ogrodnicze, ponieważ pomaga zapobiegać pojawieniu się rdzy w silniku oraz przeciwdziała powstawaniu osadów na jego ściankach. Należy jednak pamiętać, aby dobrać olej odpowiednio do kosiarki, bo tylko to zapewni nam jej sprawne działanie oraz uchroni ją przed usterkami wewnętrznymi.

Jaki olej wybrać?

Jest wiele czynników, które wpływają na to, jakiego wyboru powinniśmy dokonać, ale na co zwrócić uwagę przede wszystkim? Na początek należy ustalić, czy użyjemy oleju syntetycznego, czy może mineralnego.  

Olej syntetyczny

Dawniej niechętnie używany, jednak w dzisiejszych czasach jego zalety przekonują coraz więcej osób. Olej do kosiarki Briggs Stratton syntetyczny wyróżnia się przede wszystkim swoją stabilnością termiczną. To bardzo ważne, aby olej się nie przegrzewał, szczególnie w czasie intensywnych, letnich prac. Charakteryzuje się również tym, że jego konsystencja nie zmienia się pod wpływem niskiej temperatury, dzięki czemu nasze akcesoria ogrodnicze są bezpieczne.

Olej mineralny

Tak samo jak syntetyczny, olej mineralny świetnie radzi sobie z niskimi temperaturami. Jednak podczas intensywnych prac, wysoka temperatura sprawia, że jego lepkość gwałtownie spada, a zbyt rzadka konsystencja nie ochroni odpowiednio silnika kosiarki. Produkt ten będzie tym samym odpowiedni jedynie do niewielkich kosiarek o mniejszej mocy.

Aby więc ochronić części do kosiarek spalinowych o większych gabarytach, lepiej będzie dobrać olej syntetyczny. Jeśli jednak posiadamy mniejsze koszące akcesoria do ogrodu, wybór zarówno syntetycznego, jak i mineralnego będzie prawidłowy.

 

Jak dopasować olej do rodzaju silnika?

Bardzo ważne, aby olej do kosiarki spalinowej, był odpowiedni do silnika, jaki posiada. Artykuły ogrodnicze przeznaczone do koszenia można podzielić przede wszystkim na te z silnikiem dwusuwowym oraz czterosuwowym. Każdy z nich będzie potrzebował innego oleju.

  • Kosiarki dwusuwowe- ten typ silnika nie posiada osobnej miski na olej, w związku z tym miesza się z paliwem. W tym przypadku należy zwrócić uwagę, aby olej miał w swym składzie rozpuszczalnik, dzięki niemu zmiesza się on odpowiednio z paliwem.
  • Kosiarki czterosuwowe- wybierając olej do tego typu silnika, warto kierować się przede wszystkim jego gęstością i odpowiednim dostosowaniem się do temperatury. 

Najlepszym miejscem do zakupu odpowiedniego oleju będzie internetowy sklep rolniczy, ponieważ zapewni nam duży wybór, a obszerne opisy produktów z pewnością ułatwią odpowiednie dopasowanie oleju do kosiarki.

You May Also Like