Nożyce ogrodowe – ręczne, elektryczne czy spalinowe?

Ogród to najprawdziwsza wizytówka domu. Przyciąga on wzrok wszystkich, którzy go mijają i świadczy o właścicielach. Dlatego bardzo ważne jest odpowiednie dbanie o trawniki, kwiaty, a także o inne rośliny. W tym celu warto zakupić odpowiednie narzędzia ogrodnicze. Z pewnością przydadzą się nożyce ogrodowe. Internetowy sklep rolniczy oferuje szeroką gamę nożyc ręcznych, elektrycznych, a także spalinowych. 

Dlaczego warto kupić nożyce ogrodowe?

Można wymienić najróżniejsze akcesoria do ogrodu, jednak na szczególne wyróżnienie zasługują nożyce ogrodowe. Świetnie nadają się one do podcinania żywopłotu, różnych krzewów, drzewek, a także traw w trudno dostępnych miejscach. 

Wybierając nożyce warto dopilnować, aby rękojeści były wykonane z właściwego materiału. Dzięki temu ich obsługa będzie wygodna. Duże znaczenie ma także waga nożyc. Bardzo często obcinanie zieleni może trwać długie godziny, dlatego z ciężkim sprzętem byłoby to dodatkowo utrudnione. Warto także zakupić nożyce, które chodzą płynnie i nie zacinają się.

Ręczne nożyce ogrodowe 

Przeglądając artykuły ogrodowe można znaleźć nożyce ręczne. Jest to najbardziej podstawowe narzędzie, które powinien mieć każdy. Porusza się nimi a pomocą siły rąk. Mogą one mieć proste ostrze lub pofałdowane brzegi ostrzy. 

Nożyce z prostym ostrzem dobrze sprawdzają się podczas podcinania młodych i niezbyt twardych pędów. Koniecznie trzeba pamiętać, żeby przed rozpoczęciem prac dobrze naostrzyć ostrza. Tępe nożyce mogą podrażnić pędy i sprawić, że rośliny wcale nie będą się prezentowały ładnie. Jeżeli liście czy gałązki zostaną uszkodzone w trakcie podcinania mogą się rozwinąć różne choroby grzybicze. 

Nożyce, których brzegi są pofałdowane świetnie sprawdzą się do podcinania twardszych roślin jak np. świerk czy tuja. Fałdy zapobiegają wyślizgiwaniu się pędów podczas cięcia. Tego typu narzędzie ostrzy się trochę dłużej, jednak efektywność cięcia jest dużo lepsza. 

Elektryczne nożyce ogrodowe

Innym rodzajem nożyc ogrodowychnożyce elektryczne. Świetnie nadają się one do długich i wysokich żywopłotów. Jednak, aby spełniały swoje zadanie muszą mieć ostrze jak najlepszej jakości. Nożycami elektrycznymi bardzo dobrze tnie się np. berberys. Jeśli nożyce są tępe, mogą jednak bardzo poważnie uszkodzić pędy i doprowadzić do ich osłabienia, a także do rozwoju różnych chorób. Bardzo ważne jest to, że nożyc elektrycznych nie można używać, kiedy rośliny są mokre lub pada deszcz. 

Spalinowe nożyce ogrodowe

Ostatnim rodzajem nożyc ogrodowych, na który warto zwrócić uwagę są nożyce spalinowe. Są one przeznaczone głównie do podcinania rozległych żywopłotów np. w zieleni miejskiej. Mają one bardzo dużą moc i są niezwykle wydajne. Ich wadą jest jednak spora waga i problemy z obsługą. Nożyce spalinowe są także dość głośne, a ich cena znacznie przekracza ceny nożyc ręcznych i elektrycznych. Dlatego nie są one najlepszym rozwiązaniem jeżeli chodzi o pielęgnacje mniejszych ogrodów przydomowych.  

You May Also Like