Łańcuch zapewnia prawidłową pracę pilarce spalinowej. Odpowiednio dobrany wpływa na lepszą jej wydajność, natomiast zakup niedostosowanego łańcucha do pilarki znacznie zmniejsza jej efektywność. W celu optymalnego wykorzystania jej właściwości warto poświęcić chwilę uwagi na zapoznanie się z najważniejszymi parametrami łańcucha.
Najważniejsze cechy łańcucha
Zanim przystąpimy do zakupu nowego łańcucha do pilarki spalinowej, warto sprawdzić oznaczenia zamieszczone na zużytym łańcuchu. Symbol powinien znajdować się na ogniwie prowadzącym, czyli takim które porusza się po rowku prowadnicy. Wybite oznaczenie informuje nas o grubości łańcucha oraz o podziałce. Owe dane odczytuje się z tabeli oznaczeń łańcuchów tnących. Przykładowo, kiedy na ogniwie znajduje się symbol 90 to oznacza to, że grubość wynosi 1,1 mm, natomiast podziałka 3/8 cala.
Niestety może nastąpić taka sytuacja, że oznaczenie pod wpływem działania pilarki uległo starciu lub oznaczenie wykracza poza obszar tabeli. W takiej sytuacji warto poszukać niezbędnych informacji w instrukcji. Może się jednak okazać, że próby znalezienia niezbędnych parametrów zakończyły się fiaskiem. W takiej sytuacji należy dokonać pomiarów samodzielnie. Pomocna w tym celu będzie suwmiarka. Należy nią zmierzyć odległość pomiędzy trzema nitami, dzięki czemu uzyskamy podziałkę. Nasze pomiary będą w milimetrach, natomiast parametry w tabeli, często zapisane są za pomocą cali, na skutek czego trzeba pamiętać o zamianie jednostek. Następnie należy policzyć liczbę ogniw prowadzących. Ostatnią rzeczą jaką należy wykonać to pomiar grubości ogniw prowadzących. Mierzymy je w części ogniwa, chowającej się w prowadnicy.
Prawidłowe utrzymanie pilarki spalinowej
Jeśli chcemy, aby pilarka spalinowa posłużyła nam możliwie najdłużej, należy o nią odpowiednio dbać. Sam łańcuch powinien mieć właściwy naciąg oraz być odpowiednio naostrzony. Niezwykle ważne jest dbanie o czystość łopat wentylatora, cylindra czy filtru powietrza. Są to miejsca, gdzie gromadzi się dużo wiórów oraz osadza się brud. Zaleca się oczyszczanie łopat za pomocą płaskiego pędzla. Zanieczyszczenia warto też usunąć ze sprężyny rozrusznika.
Jednak odpowiednie wyczyszczenie elementów pilarki to nie wszystko. Istotna jest właściwa kontrola poszczególnych elementów. Należy skontrolować świecę za pomocą szczelinomierza. Szczeliny między elektrodami nie powinny posiadać widocznego luzu. Kiedy ten występuje powinno się go skorygować. Warto również dokonać kontroli sprzęgła oraz taśmy hamulca, którą w przypadku zużycia należy wymienić na nową. Niezwykle ważny w prawidłowym funkcjonowaniu pilarki jest olej do piły spalinowej. Właściwy jego poziom pozwala uniknąć tarcia suchego.
Narzędzia i maszyny w ogrodzie
Osoby zainteresowane tematyką pielęgnacji ogrodu mogą zasięgnąć interesujących informacji czytając artykuły ogrodnicze, gdzie znajdą informacje o tym jakie są przydatne akcesoria do ogrodu, np. narzędzia ręczne ogrodnicze. Tak jak w przypadku pilarki spalinowej, czasem nie warto kupować nowego sprzętu, ale lepiej zastosować do nich części wymienne. Internetowy sklep rolniczy czy sklepy ogrodnicze sprawiają, że części ogrodnicze, części do kosiarek czy części do maszyn ogrodniczych nie są trudne do odnalezienia. Za sprawą tego zaoszczędzone pieniądze można przeznaczyć na inne przydatne narzędzia ogrodnicze czy maszyny ogrodnicze.