Jak dbać o silnik kosiarki, by służył jak najdłużej?

Silnik jest sercem każdej kosiarki, z tego względu tak istotna jest jego właściwa pielęgnacja. Zadbany silnik sprawi, iż kosiarka będzie służyła na długi czas, bez niepożądanych awarii. Brak dbałości o ten element kosiarki może skutkować mało efektywną pracą urządzenia, nie ekonomicznością, a czasem zepsuciem sprzętu. Przeprowadzanie regularnych czynności serwisowych z pewnością wpłynie na wydłużenie działania podzespołów oraz mechanizmów silnika, a także zmniejszy zużycie paliwa oraz emisji szkodliwych spalin. Prawie wszystkie czynności związane z pielęgnacją silnika kosiarki spalinowej możemy wykonać samodzielnie.

Jak zadbać o silnik kosiarki?

Przede wszystkim pamiętaj o takich czynnościach jak:

  • Wymiana oleju:

Już po 5 godzinach pracy urządzenia w nowej kosiarce spalinowej należy wymienić paliwo, w późniejszym okresie użytkowania wymiana paliwa powinna nastąpić po 25 do 50 godzin pracy sprzętu. W większości starszych modeli usunąć stary olej można przy pomocy korka spustowego, natomiast w nowszych kosiarkach olej usuwany jest pompką albo przez wlew. Przed rozpoczęciem wymiany oleju przez wlew, należy odłączyć przewód od świecy zapłonowej, po czym pozbyć się paliwa ze zbiornika. Kolejnym krokiem jest zabezpieczenie powierzchni wokół kosiarki, materiałem, który nie przepuszcza płynów. Olej nie może przedostać się do gleby, gdyż spowoduje jej silnie zanieczyszczenie. W celu zabezpieczenia gleby przyda nam się folia malarska albo worek na śmieci. Przyda nam się także pojemnik na stary olej. Wylewamy olej z miski olejowej poprzez przechylenie kosiarki. Po czym ostrożnie wlewamy nowy olej, tak aby nie przelać maksymalnego poziomu wskazanego na miarce.

  • Wymiana lub wyczyszczenie filtra powietrza

Jeśli w naszej kosiarce został zamontowany filtr gąbkowy, wówczas możemy go wyczyścić letnią wodą z domieszką detergentu. Filtr należy prać ręcznie, pozostawić do wyschnięcia, po czym nałożyć na niego małą ilość czystego oleju silnikowego. Filtr papierowy można delikatnie oczyścić, jednak w przypadku dużych zabrudzeń poleca się wymienić go na nowy. Warto kontrolować stan filtra raz na 8 godzin pracy maszyny ogrodniczej. Części do kosiarek spalinowych, w tym filtry oraz maszyny ogrodnicze i różnego typu narzędzia ogrodnicze dostępne są w internetowych sklepach rolniczych. Dobry, internetowy sklep rolniczy posiada także w asortymencie wysokiej jakości kosiarki elektryczne, kosiarki spalinowe i części do kosiarek spalinowych.

  • Wymiana  świecy zapłonowej

Zużyte świece wpływają na spadek mocy silnika i na zwiększony pobór paliwa. Świece należy wymieniać po około 100 godzinach pracy maszyny.

  • Usuwanie resztek trawy

Najlepiej po każdym koszeniu, zdjąć obudowę silnika i sprawdzić, czy nie znajdują się pod nią resztki trawy, które mogłyby przedostać się do elementów motoru i spowodować jego uszkodzenie. Jest to bardzo istotne, gdyż w rzadkich przypadkach może dojść nawet do samozapłonu maszyny.

 

 

Chcąc użytkować kosiarkę spalinową jak najdłużej, warto wiedzieć, jak o nią prawidłowo dbać. Oprócz kosiarki przydatne w ogrodzie są także pewne artykułu ogrodnicze i akcesoria do ogrodu, które zakupić można ze za pośrednictwem zaufanego, internetowego sklepu rolniczego.

You May Also Like