Czym jest wertykulator ogrodowy ?

Każdy miłośnik ogrodów wie ile czasu i trudu należy włożyć w utrzymanie pięknego trawnika. Po ciężkim dniu pracy każdy chciałby móc cieszyć się pięknym ogrodem. Szukając rozwiązań ułatwiających konieczne zabiegi pielęgnacyjne naszej, zielonej, domowej oazy powinniśmy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia ogrodnicze.

Wszelkiego rodzaju maszyny ogrodnicze pozwolą zaoszczędzić nam mnóstwo czasu i lepiej zadbać o nasz ogród. Jednym z takich pomocnych akcesoriów ogrodowych jest bez wątpienia wertykulator ogrodowy. To urządzenie zapewni odpowiednie warunki dla naszych roślin. W jaki sposób działa? Jakie opcje są dostępne przy zakupie?

Wertykulator ogrodowy – odnowa trawnika

Maszyna ogrodnicza w postaci wertykulatora świetnie sprawdzi się w przypadku regeneracji naszego trawnika. Zabieg z użyciem tego urządzenia powinniśmy wykonywać dwa razy do roku wczesną wiosną oraz późnymi latem. Taki proces odpowiada za wyczesanie naszej darni z zalegającego tak zwanego filcu. Ma on postać obumarłych liści i mchu, które uniemożliwiają dotarcie powietrza do korzeni trawnika. Przez to takie urządzenie staje się niezbędnym i najczęściej po kosiarce do trawy używanym narzędziem ogrodowym.

Jakie urządzenie wybrać?

Na rynku dostępnych jest kilka typów tego urządzenia. Jak większość narzędzi ogrodowych jest dostępny jako:

 

Wertykulator ręczny – to rozwiązanie wymagające dużego nakładu pracy. Przeznaczone jest raczej do małych trawników, nie wymagających większych zabiegów pielęgnacyjnych. Wśród tego typu akcesoriów ogrodowych możemy rozróżnić tradycyjne wersje, jedynie z nożami nacinającymi wierzchnie warstwy darni. Występują też dwustronny typ. Posiada on dwa rodzaje ostrzy umożliwiających głębsze lub płytsze i delikatniejsze nacinanie darni jak i zbieranie drobnych gałązek i kamyków.

 

Wertykulatory elektryczne – to dobry wybór dla średnich lub małych trawników. Są to urządzenia ogrodowe o mniejszej masie. Ich praca jest cicha w porównaniu z wersjami spalinowymi. Posiadają różne konfiguracje ostrzy, najczęściej około szesnastu. Różnią się też szerokością roboczą, co wpływa na szybkość pracy tymi urządzeniami. Ich parametry są skorelowane z zakresami cenowymi danego urządzenia i jego wyposażenia. Jedynym problemem może okazać się dostępność do prądu oraz długość kabla. Możliwy jest jednak zakup wertykulatora z wbudowanym akumulatorem.

 

 

Wertykulator spalinowy – sprawdzi się przy dużych partiach trawników, wymagających regeneracji. Jest  to urządzenie większe i cięższe, niż jego elektryczna wersja. W tym przypadku nie musimy się jednak martwić o dostęp do prądu. W internetowych sklepach rolniczych możemy znaleźć różne typy takich urządzeń. Posiadają one różne szerokości robocze, oraz znacznie bardziej złożone systemy i zestawy noży. Umożliwia to dodatkową funkcję głębszej aereacji darni, dzięki czemu taka maszyna ogrodnicza spełni funkcję również aeratora. Takie urządzenia są wydajne i posiadają największą moc, dlatego najlepiej sprawdzą się przy dużych ogrodach o znacznej powierzchni. Warto wtedy rozważyć zakup samojezdnej wersji wertykulatora lub samojezdnego urządzenia z zestawem wymiennych części do maszyn ogrodniczych spełniających nasze potrzeby w zakresie koszenia, aeracji i wertykulacji.

You May Also Like