Zetor 5211 w ogrodzie

Mechanizacja przemysłu rolniczego miała olbrzymi wpływ na to, jak wykonujemy pracę w gospodarstwie rolnym. W dzisiejszych czasach nawet do prac ogrodniczych czy sadowniczych wykorzystywane są ciągniki. To właśnie w małych gospodarstwach świetnie spisują się mniejsze maszyny, takie jak Zetor 5211. Ten czeski pojazd wyjątkowo kojarzy się z pracami ogrodniczymi, gdyż jest do nich po prostu idealny. Polacy nierzadko stawiano Zetora wyżej niż polskie Ursusy, bo model 5211 wyjątkowo dobrze radził sobie na trudniejszych powierzchniach terenu, które są nieuniknione przy wykonywaniu prac sadowniczych.

Zetor 5211 – historia modelu i specyfikacja techniczna

Historia modelu sięga roku 1984. Właśnie wtedy w czeskim Brnie zjechał z taśmy produkcyjnej pierwszy ciągnik oznaczony numerem 5211. Jak to się stało, że Zetor stał się popularny w czasach, gdy produkowaliśmy masowo polskie ciągniki? Na to pytanie trudno jednoznacznie odpowiedzieć, ale jednym z kluczowym powodów był z pewnością komfort pracy. Duża kabina i solidnie wykonane wnętrze przyciągają do czeskiej produkcji. Uciąg i moc silnika jest porównywalna z klasycznym Ursusem C-360, a należy nadmienić, że Zetor zdecydowanie wygrywa pod względem wyposażenia. Masa ciągnika bez obciążników to 3185 kg, a wysokość nieco ponad 2,7m. Pod maską pracuje 3-cylindrowy silnik chłodzony cieczą o pojemności 3 litrów i mocy 45 KM. Silnik ten jest charakteryzuje się stosunkowo niskim zużyciem paliwa.

Opcje wyposażenia

Wspominaliśmy już wcześniej, że Zetor pod względem wyposażenia wygrywał z większością ciągników dostępnych w tamtych czasach na rynku. Klienci mieli także spory wybór podczas kompletowania  swojego Zetora. Do modelu 5211 montowano dwie różne skrzynie biegów, jedna miała 10 biegów w przód i 2 w tył, a druga z nich wyróżniała się 20 biegami do przodu i 4 do tyłu. Obydwie przekładnie były dość trwałe i raczej nie sprawiały kłopotów. W opcji była możliwość doposażenie ciągnika w przedni podnośnik TUZ i przedni wałek odbioru mocy (WOM). Znacznie zwiększało to zakres prac, do których mógł być wykorzystywany Zetor. Bardziej wymagający klienci mogli także zażyczyć sobie montażu innego ogumienia czy dołożenia większej ilości obciążników. Była także opcja doposażenia w radio, co nie było wcale oczywiste w latach 80. Ciekawostką jest to, że Zetor 5211 miał swój odpowiednik z napędem na cztery koła pod nazwą Zetor 5245.

Zetor 5211 w pracach ogrodniczych

W małych gospodarstwach rolnych, które zajmują się sadownictwem czy też ogrodnictwem Zetor 5211 spisuje się zdecydowanie najlepiej. Ciągnik ten jest wręcz stworzony do tego typu prac, bo wyróżnia się uniwersalnością. Poradzi sobie dobrze ze zdecydowaną większością zadań na mniejszym areale. Nie bez przyczyny 5211 jest jednym z najpopularniejszych modeli Zetora w naszym kraju. Rolnicy doceniają solidność i trwałość Zetora. Nawet gdy jakiś podzespół ulegnie zepsuciu, to jego wymiana zazwyczaj nie jest zbyt trudna. Dodatkowo można nabyć zamienniki w internetowym sklepie rolniczym i jeszcze bardziej obniżyć koszty eksploatacji. Jakością dorównują one oryginalnym częściom z 5211, a są zdecydowanie tańsze. Zetor 5211 to ciągnik rolniczy, który z całą pewnością spisze się w pracach ogrodniczych i jest godny polecenia

You May Also Like